„Chci ho běžet stokrát! Vloni jsem za čtyřiadvacet hodin zvládl 42 koleček, což dělalo 134 kilometrů. Letos tak mám v plánu 300 kilometrů,“ tvrdí pětatřicetiletý ostravský ultramaratonec, který je proslavený také svým úborem. Respektive jeho nedostatkem – i v zimě se rád pohybuje do půl těla…

Ikona ostravského ultramaratonu Otto Seitl a zdejší mezinárodně certifikovaný atletický rozhodčí Vladimír Pastrňák se ohledně 48 hodin v Bělském lese shodují: „Nikdo to na území Ostravy nikdy neběžel!“ Čtyřiadvacetihodinovky, ty pamatují (v minulosti bývaly na stadiónovém oválu ve Vítkovicích).

Hlavní pořadatel Strarobělských Lurd Rostislav Bažanowski míní, že výkon, na nějž se Kováček chystá, bude zpestřením celé akce.

„Je to individuální výzva a rozhodně mu přeji vše nejlepší. Půjde u něj nejen o fyzickou, ale hlavně psychickou stránku. V tom terénu to nebude žádná sranda,“ konstatuje.

Oficiální časomíru však Kováček mít nebude; v silách organizátorů očekávajících letos na 1300 závodníků to jaksi už není. Odstartuje v pátek 9. listopadu odpoledne tak, aby v neděli 11. finišoval právě s posledními běžci Starobělských Lurd. „Není ale problém, aby se ke mně přidal někdo i dříve,“ vyzývá.

Ohlasy v komunitě běžců na dlouhé trasy pochopitelně má. „Chce se přijet minimálně podívat Tomáš Zahálka, co rád běhá bosky a v kiltu, ozval se účastník kladenských čtyřiadvacítek i osmačtyřicítek Dušan Kopečný a můj valasšký parťák z běhů Petr Škrobák chce v Bělském lese dát 24 hodin,“ popisuje.

Na to, co jeho okolí považuje za „šílenost“ a zároveň mu při ní drží palce, se Kováček podle svých slov prý nijak extra nechystá. „Jen si běhám. Za měsíc od dvou do čtyř set kilometrů. Dubnových osm set byl vrchol, čtyřiadvacet hodin můj nejdelší běh“ dodává. Pokud to počasí dovolí, opět vyrazí bez trička.

Starobělské LurdyBěžecký podnik s tímto názvem se v Ostravě-Jihu letos uskuteční v neděli 11. listopadu už počtvrté… a rok od roku se těší stále větší popularitě. „Trasa s délkou 3,2 kilometrů není snadná, ale zároveň ani moc dlouhá, aby ji netrénovaný běžec nezvládl. Limit je čtyřicet minut, já ji svižnou přitom chůzí prošel za pětatřicet,“ zve Rostislav Bažanowski z pořádajícího spolku BezvaBĚH. Start závodu „pro celou rodinu“ je na jižním okraji Bělského lesa (kousek od konečné tramvají v Zábřehu). Registrovat se dá na webu bezvabeh.cz, běží se po dvojicích postupně co patnáct sekund od 11 hodin. Zúčastnit se mohou též vyznavači kondiční chůze i Nordic Walking; ti vyjdou hromadně v 10 hodin. Na hašení žízně slibuje starobělský pivovar desítku za lidových deset korun.