Je to kluk a váží osmasedmdesát kilogramů. Samotný porod trval jen pět minut a proběhl bez komplikací.Jeho matkou jeslonice Vishesh. Jde oprvní živé narozené sloní mládě v České republice za šedesátiletou historii chovu.

„Porodní stahy začaly už před půlnocí. Plodová voda odešla ve 3.13. Samotný porod trval zhruba pět minut a proběhl bez komplikací,“ informoval Stanislav Derlich z ostravské zoo.

„Matka, jak jsme předpokládali, začala na mládě lehce útočit, což je v přírodě běžný jev. Mládě proto bylo pomocí kovového hrabla odtaženo za bariéru,“ zmínil dále Derlich s tím, že to se podařilo jen díky velmi obětavému a profesionálnímu přístupu ošetřovatelů. „Speciální hrabla jsme si sami vyrobili. Trénovali jsme s nimi několik týdnů na pytlích naplněných pískem. Při porodu jsem jedním hrablem držel Vishesh od mláděte a kolega mládě druhým odtáhl za bariéru,“ popsal Igor Švihálek, jeden z ošetřovatelů, který u porodu byl.

Mládě zatím nepilo
Ke čtrnáctileté slonici Vishes se ošetřovatelé nemohli v průběhu porodu přiblížit, protože na lidský kontakt není zvyklá.„Vishes bylo nutné podat utišující prostředek a mládě se s ní přes bariéru postupně seznamovat. Po zhruba hodině mohlo být mládě k samici zase vráceno, protože už nejevila známky agresivity.

„Byly rovněž prováděny pokusy s přiložením mláděte k vemínku, což je však poměrně nebezpečná operace a dala se provádět pouze po krátkou dobu, kdy byla slonice ochotna na chvíli pokleknout,“ uvedl dále Derlich s tím, že mládě zatím nepilo a pokusy o přiložení k vemínku budou opakovány, pokud ho mládě samo nejde. „Bude-li to nutné, přistoupíme k podání náhražky. Jedná se však o krajní variantu, protože náhražka má jinou chuť než sloní mléko a mohla by zkomplikovat pozdější navykání na mateřské mléko,“ vysvětlil Derlich.

Teta Suseela nepomohla
S Vishesh byla během porodu ve výběhu také další samice, padesátiletá Suseela. Ta měla při porodu mladší samici asistovat, případně chránit mládě před vlastní matkou. „Tento „tetičkovsko ochranářský“ postup je osvědčený a v přírodě běžný. Bohužel se však i Suseela začala k mláděti chovat agresivně a musela být proto oddělena,“ řekla dále Derlich.

Narození slůněte v ostravské zoo potěšilo také veřejnost. „Je to obrovský chovatelský úspěch ostravské zoo. První opravdu český slon je Ostravák!,“ napsal v diskuzi na webu Deníku jeden z čtenářů.Nový přírůstek ostravské zoo si návštěvníci zatím prohlédnout nemohou, pavilon je pro návštěvníky minimálně na několik dní uzavřen.

„Zdůrazňujeme, že se jedná o prvorodičku, tedy matku, která nemá s výchovou mláďat jakékoliv zkušenosti. Je proto nutné zabránit jakémukoliv rušení. První dny po porodu jsou vždy velmi riskantní a v České republice se jedná o vůbec první úspěšný sloní porod v historii všech zoo. Přístup do pavilonu mají v tuto chvíli pouze ošetřovatelé slonů, veterinář a zoologové,“ upozornil Derlich.

Mládě slonice Vishesh si návštěvníci zatím prohlédnout nemohou. Do pavilonu zatím mohou pouze ošetřovatelé, zoologové a veterinář. Našemu fotografovi se podařilo slůně vyfotit při pokusu o kojení alespoň přes sklo - viz. fotogalerie.

Ostravskou zoo čeká v následujících dnech či týdnech další ještě jeden porod. Březí je totiž i matka Vishesh, čtyřiačtyřicetiletá Johti.


První okamžiky sloního mláděte zachycené objektivemPavla Vlčka zeZOO Ostrava.