Vyrůstal v dětském domově a po rozvodu s manželkou se ocitl na ulici. Sedmačtyřicetiletý romský aktivista Julius Kala (Julek) je jedním ze tří průvodců v rámci netradičních prohlídek Ostravou, které spadají pod projekt Pragulic.

„Během Festivalu v ulicích a Colours of Ostrava jsme chtěli vyzkoušet, jestli bude o prohlídky v Ostravě zájem. Nakonec nás to překvapilo a od září spustíme plný provoz jako v Praze,” říká ředitelka projektu Tereza Jurečková.

Julkova procházka ve vyloučených lokalitách začíná u Hlavního nádraží a vede přes Přívoz až k ulici Přednádraží.

„Cestu jsem si vymýšlel sám. Vede kolem dětského domova, přes Palackého ulici až po Přednádraží. Jsou to místa, kde se moc lidí na procházku jen tak nevydá, i když se nemají čeho bát,” říká Julek. Tříkilometrovou procházku prokládá nejen historkami z míst kolem ulice Palackého, ale také svým životním příběhem, který zahrnoval krádeže i hraní automatů. Od roku 2008 do roku 2013 žil na ulici, což ho prý poznamenalo, ale ničeho nelituje.

„Život na ulici je různý. Někdy si říkáte, že nestojí za to a chcete se zabít. Někdy si zase myslíte, že to tak špatné není,” osvětluje život na ulici Julek, který má za sebou už čtyři prohlídky.

Fotogalerie: Přednádraží v Ostravě

Momentálně se věnuje boji za lepší podmínky pro bezdomovce. Během procházky mají lidé možnost poznat nejen okolí Přívozu, ale také ulici Přednádraží (bývalé romské ghetto), kde je vstup jen na vlastní nebezpečí.

Dvouhodinová vycházka končí v Palackého ulici, kde průvodce nabízí návštěvu bytu jeho dcery, a tak mohou zájemci poznat, jak život v romské domácnosti vypadá. Netradiční prohlídky trvají do konce Colours, je však nutné si místo u pořadatelů rezervovat.

Kateřina Holíková