Cílem soutěže, do které bylo nominováno na sedm desítek projektů neziskových a příspěvkových organizací, škol a osob, je upozornit veřejnost na kvalitní neziskové projekty a na výrazné osobnosti neziskové sféry.

„Lidé v neziskovém sektoru pracují hlavně srdcem, často zdarma nebo za symbolickou mzdu. Společnost by se ale bez jejich úsilí při péči o potřebné lidi a realizaci dalších užitečných aktivit neobešla, proto je důležité je ocenit a pomáhat jim,“ vysvětlila smysl ankety předsedkyně správní rady Nadace OKD Petra Mašínová.

Titulky pro neslyšící na DVD? Také díky Strnadové

V kategorii osobností zvítězila Věra Strnadová za svou dlouholetou práci pro neslyšící. Čestná členka Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel ohluchla v šesti letech a většinu svého dětství prožila v ústavech a dětských domovech, přesto vystudovala univerzitu a na třech českých univerzitách přednášela. Mimo jiné prosadila zákonnou povinnost opatřovat filmy na DVD titulky a podílela se na přípravě koncepce zákona o komunikačních systémech pro neslyšící.

V kategorii projektů získaly Cenu Nadace OKD čtyři projekty. V programu Pro zdraví porotu nejvíce zaujala práce občanského sdružení Heřmánek, které v Karviné provozuje stejnojmenný „dům na půli cesty“ a stará se o integraci dětí z dětských domovů do společnosti. V programu Pro radost si ocenění odneslo ostravské Divadlo loutek s projektem Divadelní pouť bez bariér.

Za program Pro radost získalo první cenu sdružení Cesta životem bez bariér z Čáslavi, které usiluje o vybudování bezbariérových přístupů do škol a dalších institucí. V poslední soutěžní kategorii uspěla novopacká organizace s podobným názvem, Život bez bariér. Jako první se jí podařilo naplnit podstatu grantového programu Pro Evropu – díky padesátitisícovému grantu Nadace OKD dosáhla na téměř třicetimilionovou dotaci z fondů Evropské unie, kterou využije na vybudování centra pro hendikepované lidi a seniory v Podkrkonoší.