Plán vyrábět tramvaje v Ekově potvrdil tento týden při přejmenování firmy prezident Škody Transportation Petr Brzezina. „Díky odbornosti a dlouholetým zkušenostem zaměstnanců zde budeme vyrábět i nové tramvaje a další produkty pro současné i budoucí zákazníky naší skupiny,“ řekl Brzezina.

Slavnostní ceremoniál k začlenění Ekova Electric do skupiny Škoda Transportation, 9. srpna 2021 v Ostravě.
Ostravská Ekova Electric změnila vlastníka. Teď je členem Škoda Transportation

Nové tramvaje se dosud vyrábí ve vítkovických halách Škody Vagonky, která je ale čím dál vytíženější jinými zakázkami.

Toto je vizualizace tramvaje Škoda ForCity Smart pro Ostravu.Vizualizace tramvaje Škoda ForCity Smart pro Ostravu.Zdroj: se volením DPO

Krásný příběh

 „Výroba tramvají pro Ostravu bude probíhat v Ostravě. Je to krásný příběh o tom, že si Ostraváci vyrobí sami tramvaje a jsme na to hrdí,“ řekl na jaře generální ředitel a předseda představenstva Škoda Vagonka Martin Bednarz. Půjde o první případ, kdy Škoda bude v Ostravě vyrábět i tramvaje.

Vizualizace nové tramvajové trati v Porubě.
DPO odkládá o rok rekonstrukci tramvajové trati v Ostravě-Porubě

Výroba tramvají nabrala zpoždění, původně měly vyjet první vozy na ostravské koleje už loni na podzim. Dopravní podnik si u Škody Transportation objednal čtyřicet tramvají Škoda ForCity Smart v hodnotě 1,9 miliardy korun.

Tyrkysová barva

Škoda vyhrála soutěž na nové tramvaje v roce 2018, v soutěži zůstala po vyřazení tří dalších konkurentů jediná. Ostrava bude prvním městem v České republice i střední Evropě, kde bude tento typ tramvaje v provozu. Tramvaje budou jezdit v tyrkysové barvě, která je poslední dva roky korporátní barvou DPO.

Spousta lidí nechtěla věřit vlastním očím, když se před jedním z paneláků v ulici Oskara Motyky v západní části sídliště v Moravské Ostravě objevila kupa dvousedaček z městské hromadné dopravy. Ostrava, květen 2021.
Před domem v Ostravě ležela kupa sedaček z tramvají. Někdo si sedl, jiný je bral

Vozidla budou plně klimatizovaná, vybavená Wi-Fi pro připojení k internetu, USB porty pro nabíjení mobilních zařízení cestujících, antivandalskými foliemi a vnějšími i vnitřními kamerovými systémy.