Díky aktivnímu zapojení ostravských základních škol a veřejnosti Ostrava zvítězila v rámci České republiky a obsadila 4. místo v rámci Evropy za rakouskými městy Graz a Salzburg a italským Milazzem. Na území Ostravy proběhlo více pozorování, než v evropských metropolích jako jsou Berlín, Řím, Londýn nebo Paříž. V celosvětovém žebříčku Ostrava skončila na 27. místě z celkových 690 zúčastněných měst. Praha obhájila 29. místo v celosvětovém žebříčku.

City Nature Challenge Ostrava 2024 byla realizována s podporou statutárního města Ostravy a za účasti partnerů: VŠB – Technické univerzity Ostrava, Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, ZOO Ostrava, Slezské ornitologické společnosti a Střediska volného času Korunka Ostrava.

Ve dnech 26. až 29. dubna se Ostrava poprvé zapojila do celosvětového soutěžního projektu City Nature Challenge.

Hlavním cílem projektu je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu unikátní a bohatá. Po Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském Hradišti jsou Ostrava a region Veselsko dalšími českými účastníky, kteří letos mapovali přírodu na svém území. Prostřednictvím mobilní aplikace iNaturalist mohla veřejnost fotografovat rostliny, živočichy, hmyz i houby ve svém okolí a soutěžit s dalšími městy z celého světa o co největší počet pozorování přírody nahraných do aplikace. Získané záznamy pozorování byly začátkem května vyhodnoceny a nyní poslouží vědcům z celého světa k dalšímu bádání.

Součástí mostu je i stezka pro cyklisty a chodce.
Starou Bělou a Polanku nad Odrou propojila nová cyklotrasa

Celkem se letošního ročníku zúčastnilo 690 měst z celého světa. Více jak 83 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 2 miliony organismů. V porovnání s loňským ročníkem bylo letos vyfoceno o půl milionu organismů více a zapojilo se navíc dalších 17 tisíc pozorovatelů. Suma pozorovaných druhů povyskočila o více než 8 tisíc na 65 682.

Ostrava se zapojila do City Nature Challenge.Ostrava se zapojila do City Nature Challenge.Zdroj: se svolením Ostravského muzea

Během čtyř dnů, kdy výzva trvala, se v Ostravě podařilo nahrát do aplikace iNaturalist 19 776 pozorování živé přírody. Celkem bylo v našem městě identifikováno více než 1 151 druhů živé přírody a zapojilo se 548 pozorovatelů. Mezi nejvíce pozorovanými druhy na území Ostravy patřily sedmikráska obecná, pampeliška lékařská nebo kopřiva dvoudomá. Nejvíce pozorovaným hmyzem byla ruměnice pospolná.

Šéf hokejového svazu Alois Hadamczik při diskusi s fanoušky v Ostravě.
MS v Ostravě útočí na vlastní rekord. V hledišti Hadamczik i prezident mistra

Do projektu se aktivně zapojilo hned několik ostravských základních škol, které se zúčastnily komentovaných vycházek nebo se vydaly mapovat přírodu na území města se svými pedagogy, kteří absolvovali workshop pod vedením botaničky Ostravského muzea Hany Režnarové, na němž se seznámili s aplikací iNaturalist.

„Děkujeme za zapojení nejen ostravským základním školám a veřejnosti, ale především partnerům, kteří se podíleli na doprovodném programu pro veřejnost. Děkujeme především statutárnímu městu Ostrava, které motivovalo a podpořilo ostravské školy k účasti. Máme radost, že se první ročník City Nature Challenge Ostrava těšil tak velkému zájmu a gratulujeme všem ostatním městům ke skvělým výsledkům. Věříme, že příští ročník bude ještě úspěšnější,“ dodává Eva Ševčíková, vedoucí odborného oddělení Ostravského muzea a koordinátorka projektu v Ostravě.