Na jeho místo nastoupil Jaroslav Skříčil, který dosud řídil olomouckou policii.

"Ukončil služební poměr na vlastní žádost," uvedla mluvčí krajské policejní správy Dagmar Bednarčíková.

Osmapadesátiletý Pščolka policii opustil před třemi měsíci. Během své kariéry pracoval na nejzávažnějších případech. Výraznou měrou se například podílel na dopadení Mariána Monczky z Karviné, který v roce 1998 na tramvajové zastávce nedaleko centra Ostravy odpálil časovanou bombu.

Šrapnely tehdy zranily tři cestující. Jen se štěstím krutému osudu unikly další desítky lidí. O několik měsíců později následovala další exploze. Tentokrát v pražské Jilské ulici, kde zranění utrpěli dva chodci. Oba výbuchy měl na svědomí muž, který vydíral policii a chtěl se finančně zajistit do důchodu.

Pščolka tehdy vedl tým kriminalistů a s vyděračem komunikoval. "Byl to neuvěřitelný stres. Obětí se mohl stát kdokoli. Naše děti či přátelé. Nesměli jsme udělat chybu," řekl už dříve. Doplnil, že nejhorší byly první měsíce, kdy policisté neměli ponětí, s jakým člověkem mají tu čest. Monczka, který se před soudem k činu přiznal, zůstane ve vězení do roku 2015. Jeho předčasné propuštění je téměř vyloučeno. V roce 1987 byl totiž odsouzen za vraždu manžela své milenky a odpálení náloží plánoval ještě v době, kdy byl v podmínce.

Kriminalista se také podílel na dopadení gangu, který v roce 1998 na Opavsku brutálním způsobem popravil mladého policistu. Skupina se tehdy připravovala na loupež a policista je vyrušil. O několik měsíců později pak vůdce skupiny Kamil Barčiš nechal popravit i nepohodlného komplice. Mladíci ve věku 23 let spáchali tedy dvě vraždy a několik loupeží. U soudu si dva členové gangu vyslechli výjimečné tresty v délce 20 a 25 let.

V médiích se dnes už bývalý policejní důstojník objevil i kvůli sporu, který vedl s Vladimírem Hučínem. Toho v tisku označil za kriminálníka a podvodníka. "Pan Hučín má takovou povahu, že kdo se mu postaví, bude jeho nepřítel. Je to člověk s kriminální minulostí. Své delikty z minulosti překrucoval. Kriminální delikty vydává za protikomunistický odboj. Zamyslete se nad ním a zjistíte, že je to obyčejný podvodník," řekl Pščolka.

Podle policejního prezidia Pščolka svým vyjádřením pochybil, podle zákona o služebním poměru mu hrozil peněžní postih či důtka. Šéf krajské policie ale nakonec rozhodl, že jej nepotrestá vůbec.

Pščolkův odchod není jediná personální změna ve vysokých funkcích severomoravské policie. I okresní ředitelství ve Frýdku-Místku má svého nového ředitele. Tamní policisty povede Tomáš Kužel, který dosud působil jako šéf jesenické policie. Jeho předchůdce Václav Habrnál od policie odešel na vlastní žádost.