„Jako pěstounka, jak my říkáme, dočaskářka, nemůžu očekávat, že tito pejsci mají hygienické či sociální návyky. Většina je vystrašená, trpí separační úzkostí tedy strachem zůstávat o samotě , při níž ničí věci, štěkají, vyjí," popisuje Sekerová, jež si do Horních Datyní dovezla první takovéto zvíře před třemi lety.

Petra Sekerová doma v Horních Datyních poskytuje dočasný azyl psům a kočkám. Zdroj: Deník/Radek Luksza„Spolek jsem našla náhodou na sociální síti a zachytila jeho výzvu k pěstounství psů i koček. Přítel mě navedl, abych to vyzkoušela," pokračuje mladá žena věnující se pejskům odmalička (s vlastními dvěma border koliemi a maďarským pasteveckým plemenem mudi cvičí agility). Domkem, jak vypočítává, jí už prošli retriever, maltézští pinčové i kříženci různých plemen včetně voříšků.

Fenka maltézáčka Sherry ji přirůstá k srdci natolik, až u ní zůstává natrvalo.

„To se u dočaskářů běžně stává," líčí s tím, že si nechává také dvě ze (zatím čtyř) dočasně umístěných koček. A momentálně se stará ještě o křížence jménem Molly, jehož adoptivní páníček po přibližně roce a tři čtvrtě vrátil spolku zpět.

„Práce pěstouna spočívá v tom, že psa naučí všemu, co potřebuje k tomu, aby byl schopen normálního soužití s lidmi. Je to hodně i o trpělivosti," poznamenává Sekerová. Odebraní psi podle ní neznají takovou banalitu, jako je chození na vodítku. O hraní si nemluvě. Zato štěkání a občas i kousání, to jim jde.

„Aby ostatní psi nežárlili, musí každý pěstoun upřednostňovat svou smečku, před nově příchozím zvířetem. Mí psi dočasné nepřijímají mezi sebe, ale tolerují je," dodává Sekerová.

K TÉMATU

Pomáhají už od roku 1990  Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat sídlí v Ostravě-Porubě a pomáhá již sedmnáctým rokem. Jeho dobrovolníci vystupují proti týrání a zanedbávání „němých tváří", zajišťují veterinární péči, azyl i adoptivní páníčky pro opuštěné či nalezené psy a kočky.
Zájem o pěstounství podle nich v poslední době roste, avšak řada lidi to vzdává, protože nezvládá učit nesocializovaná zvířata základním návykům. Zástupci spolku proto doporučují nabídky na poskytování dočasné péče důkladně promyslet.

Blešák ve prospěch spolku Šambala Bar naproti kostelu sv. Václava v centru Ostravy hostí v sobotu charitativní podzimní blešák.
„Prohrábli jsme šatníky, půdy, sklady i garáže a našli mnoho věcí v dobrém stavu, které sice nepoužíváme, ale zároveň nemáme to srdce je vyhodit," vzkazují organizátoři.
Ti dají celý výtěžek Moravskoslezskému spolku na ochranu zvířat. Bleší trh se uskuteční od 10 do 18 hodin.