„Z horka a výkyvů tlaku jsou psi vystresovaní, pokud je navíc někdo v takovém stavu vyleká, třeba pohybem nebo zvukem, mohou zaútočit. Ne proto, že by útočit chtěli, ale sami mají strach, proto se brání,“ řekl lékař Radovan Šmíd z vítkovické veterinární kliniky.

Dodal, že v naprosté většině případů nesou vinuna chování psů jejich majitelé.

Veterinář se v posledních týdnech, kdy rtuť teploměru šplhá k tropické třicítce, v ordinaci stále častěji setkává se zvířaty, která jejich majitelé nechávají na přímém slunci, nebo v uzavřeném autě.

„Nedávno jsme tady měli jezevčíka, který z vedra zkolaboval. Majitel ho přivezl v agonii, protože pes dostal termoregulační šok. Na poslední chvíli se nám ho podařilo díky infuzím a ochlazování zachránit,“ řekl Šmíd.

Psi totiž nemají potní žlázy, a tělesnou teplotu regulujídechem. „Pokud se stane, že pes dostane úžeh, mělo by se začít s okamžitým ochlazováním. Stačí namočený ručník, který se psovi přikládá za krk a na hlavu, dobrý je také led zabalený v ručníku, v neposlední řadě je účinné pejska zchladit vlažnou vodou. Jednou z nejdůležitějších věcí je, aby mělo zvíře stálý přísun čerstvé vody,“ vyjmenoval veterinář.

Stejná situace může nastat také u psů, kteří jsou přivázáni uboudy, jež není ve stínu.