Majitelům psů, kteří se chystají na dovolenou a nechtějí psa brát s sebou, se nabízí řešení. Svého mazlíčka mohou po dobu dovolené svěřit do péče psího hotelu. Odborníci však varují, že ne každý hotel nabízí kvalitní služby.

"Úroveň hotelu pro psy je velice důležitá. Majitel psa by si ji měl předem určitě ověřit. Kvalitu ovlivňuje řada aspektů. Záleží na tom, jak se v daném hotelu pejskům věnují, zda mají dostatečný pohyb a v případě, že pes vyžaduje zvláštní péči, jestli se mu dostává,“ míní veterinární lékařka Barbara Gottwaldová z Veterinární kliniky ve Vítkovicích. „Pes by měl být naočkovaný, a to nejen proti vzteklině, ale i proti jiným nemocem. Jednou jsme tady měli psa, který v psím útulku chytil virózu, protože do něj přijímali psy bez očkování,“ dodává.

Většina psích hotelů se snaží čtyřnohým kamarádům nahradit rodinné prostředí tak, aby se v něm cítili dobře. Pokud je pes zvyklý přebývat v kotci na zahradě, měl by i psí hotel nabídnout možnost umístění psa do kotce. Nechat ho přespávat v místnosti na gauči není nejlepší řešení. Pes by si mohl zvyknout na tuto novinku a vyžadovat ji pak i doma.

„Snažím se pejskům vytvořit rodinné prostředí. Nejsou zavření, umožňuji jim volný pohyb. Beru je jako vlastní, takže během dvou dnů přestanou smutnit a jsou spokojení. Pokud jsou na to zvyklí, klidně mohou ke mně na gauč nebo i na klín. Majitelé mají také možnost dát psovi do hotelu i jeho vlastní granule, na které jsou z domova zvyklí,“ tvrdí majitelka psího hotelu v Ostravě-Krásném Poli Helena Pešátová.

„Většinou přijímáme sedm až osm menších psů, pokud je jich míň, tak i většího psa. Od majitelů požadujeme průkaz s platným očkováním a veterinární potvrzení zdravotním stavu psa, které ale nesmí být starší než tři dny,“ vysvětluje Pešatová. Maximální doba, kterou pes může strávit v psím hotelu, se nedá podle veterinářky Gottwaldové přesně určit.

„Každý pejsek snáší pobyt v hotelu jinak. Přibližně by doba pobytu neměla být delší než čtrnáct dnů nebo tři týdny. Ale opravdu je to velice individuální. Dobré je pejskovi dát s sebou do hotelu něco, na co je zvyklý, třeba hračku nebo deku, aby mu připomínala domov.“

Podle Heleny Pešatové však odloučení snášejí hůře majitelé než sami psi. „Těžko se vyrovnávají s tím, že své mazlíčky neuvidí delší dobu. Některé paničky dokonce brečí, když odjíždějí. Posílám jim esemesky, jak se jejich pejskovi daří, co dělá, jestli žere a když se pak vrátí z dovolené, posílám jim fotky, aby věděli, že se u mě měl pejsek opravdu dobře.“

Ceny za jeden den ubytování psa a jeho stravu se pohybují přibližně od sto do sto padesáti korun, záleží na velikosti zvířete.