Zvolit psa sympaťáka, útulkového krasavce, předvést schopnosti svých svěřenců a hlavně se dobře pobavit a vyměnit zkušenosti s ostatními chovateli přijelo asi třicet páníčků a paniček v sobotu do třebovického útulku.

Prohlédli si také zařízení, ve kterém adoptovali své psí společníky, podívali se na to, jak se cvičí a co umějí služební psi městských policistů.

„Skoro na všechny ty pejsky si pamatuji, dokonce jejich jména. Jsem ráda, že našli svojinovourodinu. Je to dobře pro ně i pro jejich majitele. Soužití se zvířetem obohatí všechny,“ míní členka skupiny odchytu ostravské městské policie Jolana Chudá.

Chtěla by, aby lidí, kteří se rozhodli, že se budou starat o pejska z útulku, bylo více. „O pejsky se dobře staráme, dostanou péči, jakou potřebují, přesto mnozí strádají, chtějí mít vlastního laskavého pána,“ říká Chudá, která má doma čtyři psy.

„Pečuji o dva služební, a pak mám dva na mazlení,“směje se žena. Je přesvědčená o tom, že je velmi důležité vychovávat hlavně děti k lásce ke zvířeti a vést je k odpovědnému chování k pejskům a dalším zvířatům. „Děti umí skvěle střílet na počítači, ale velká část z nich vůbec neví, jak se chovat k živému tvorovi,“ tvrdí Chudá.

Její slova potvrzuje i učitel Jiří Salga, který učí na základní škole v Hlučíně. „Učím chemii a přírodopis. Snažím se vymýšlet pro děti nejrůznější akce, aby si vytvořily hezký vztah ke zvířatům. Zdá se, že se to alespoň u nás daří. Máme nejrůznější kroužky, pořádáme výstavy, adoptovali jsme v ostravské zoo tygra. Děti mezi sebou vybraly dohromady sedm tisíc korun na psí útulek a na zvířata v zoologické zahradě,“ uvedl Salga.

V sobotu přijel do Třebovic se svým jezevčíkem Filípkem, kterého má od dubna. „Filípka jsem si vybralnainternetu, byl v útulku skoro pět měsíců, a to není pro zvíře dobré. Protože mi na Silvestra můj pejsek umřel, rozhodl jsem se adoptovat právě jeho. Když jsem ho poprvé uviděl, ještě jsem chvíli přemýšlel, jestli budu schopen postarat se o handicapovaného pejska. Ale nakonec jsem si ho vzal a nelituji. Nemůžu ho sice příliš zatěžovat a chodit s ním například na dlouhé túry, ale to nevadí. Filípek má krásnou povahu, je to takový můj filozof. Taky ho pěkně rozmazluji. Tady byl zvyklý jíst granule, ale já jsem mu hned začal vyvařovat. Je na domácí stravě,“ směje se Jiří Salga.

Dva pejsky Bertíka a Ališe adoptovala z třebovického útulku před časem rodina Kyselých z Polanky nad Odrou. „Máme dvě dcery, tak aby se nehádaly, každá holka má svého,“ vysvětlili manželé Kyselí. Jejich osmiletá Veronika hned ukazuje, co její svěřenec umí. „Štěkej,“ zavelí, a dvouletý kříženec bez otálení poslechne. Čeká ho za to odměna v podobě psího pamlsku. „Holky se o pejsky také musejí starat, nejen se mazlit. Aspoň se naučí být odpovědné,“ míní rodiče.