Do Ostravy se v příštím týdnu sjedou odborníci i psychicky handicapovaní z Česka, Ukrajiny, Lotyšska, Francie či Slovenska na již tradiční akci Evropské dny handicapu. A právě psychické zdraví dětí je letos nosné téma, které se bude prolínat ve všech akcích od konference po ty sportovní a společenské.

U dnes čtyřiadvacetileté Kristýny Čapandové se příznaky psychického onemocnění projevily ve čtvrté třídě. „Často jsem chodila na záchod, hodně jsem kontrolovala klíče, zda mám utřený prach nebo pořádek ve skříni," vzpomíná mladá žena, která se léčila v několika zařízeních, než jí byla psychická nemoc diagnostikována. S obsedantně-kom-pulzivní poruchou skončila v psychiatrické léčebně.

Přesto se jí podařilo dokončit střední školu. Navštěvovala Dům duševního zdraví. „I pak jsem chtěla být užitečná," říká s tím, že jí maminka našla na internetu, že Asociace Trigon provozuje v Ostravě mléčný bar Naproti. Právě zde nacházejí zaměstnání handicapovaní lidé, kteří by v běžném pracovním prostředí uspěli jen stěží. „Přihlásila jsem se a v prosinci už to bude rok, co tady pracuji. Jsem velice ráda, že mám kolem sebe tak super lidi," říká mladá žena, která podle svých slov nejraději obsluhuje.

Třiadvacátý ročník Evropských dnů handicapu začíná v pondělí konferencí na téma Otazníky nad psychickým zdravím dětí. Stejně jako v předchozích letech ji organizuje Asociace Trigon, jejíž ředitelka Olga Rosenbergerová za angažovanost ve prospěch handicapovaných loni převzala titul Žena regionu.

Ani letos nebude chybět Křišťálový kamínek ocenění těch, kteří se angažují ve prospěch druhých. Součástí celotýdenní akce je jarmark v centru města, výstava výtvarných prací, turnaj pro fotbalisty s handicapem nebo beseda s ukrajinskými vozíčkáři.