Areál farmy je uzavřený, na místě jsou hasiči, kteří spolu s tamními pracovníky utěsňují haly, aby nakaženou drůbež mohli usmrtit plynem. Takový postup zvolili veterináři kvůli snadnější manipulaci s mrtvými ptáky.

„Bude utraceno všech více než patnáct tisíc kusů drůbeže. Krůty jsou už velké, takže průměrná váha je čtrnáct a půl kilogramu. Manipulovat s takto těžkým živým ptákem by bylo náročné, proto jsme zvolili usmrcení plynem přímo v hale. Příslušníci Integrovaného záchranného sboru poté mrtvou drůbež vynesou a naloží do speciálních kontejnerů a ty auta odvezou do kafilerie v Mankovicích,“ řekl Severin Kaderka, ředitel krajské pobočky Státní veterinární správy v Ostravě.

Nákazu podle něj rozšiřují rackové chechtaví, kteří hnízdí v okolních rybnících. Veterináři to zjistili z vzorků odebraných z uhynulých kusů racků, jejichž rozbor nákazu potvrdil.

Jednadvacáté ohnisko výskytu ptačí chřipky se objevilo na Karvinsku. Nákaza se týká krůt - ilustrační foto
Na Karvinsku zlikvidují tisíce krůt, důvodem je ptačí chřipka

Jak se nákaza k drůbeži chované v halách dostala, veterináři zatím nevědí. „Zjišťujeme to. Většinou se nákaza dostane do uzavřených chovů přes podestýlku. Ale tady ji mají uskladněnou v halách, kontrolovali jsme piliny i slámu a vypadá to, že to není zdroj nákazy. Svou roli ale může hrát i lidský faktor, někdo mohl nákazu přinést na podrážkách od bot,“ uvažuje Kaděrka.

V areálu Farmy Rychvald jsou další haly, kde je dalších přibližně 15 tisíc kusů krůt, které mají veterináři pod dozorem. „Každý den odebíráme vzorky, abychom věděli, zda se toto onemocnění nerozšířilo i na tento chov. Zatím onemocnění zjištěno nemáme, inkubační doba je sedm dní, tak uvidíme. Zatím se chov likvidovat nebude,“ řekl Kaděrka.

Slepice drobných chovatelů do kurníku

Výskyt nákazy aviární influenzou (odborný výraz pro ptačí chřipku, pozn. red.) v uzavřeném chovu znamená ostražitost pro obce a soukromé drobné chovatele drůbeže v okolí farmy. „Vytyčili jsme ochranná pásma a v platnosti jsou nyní určitá opatření, která musí splnit obce i chovatelé. Chtěl bych v této souvislosti apelovat na všechny chovatele, aby ve vytyčených pásmech dodržovali opatření a zabránili styku volně žijících ptáků a chované drůbeže. Je nutné drůbež uzavřít nebo prostor zasíťovat. Hlavně je ale potřeba, aby se ke krmivu nedostali volně žijící ptáci,“ dodal ředitel krajské veterinární správy.

První nález rytiny zvířete na valounu, 3. května 2023, Ostrava-Hošťálkovice
Přepište dějiny! V Ostravě našli 15 tisíc let starý valoun s mamutem a koněm

Výskyt ptačí chřipky na Farmě Rychvald na Karvinsku představuje letos podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka 21. ohnisko tohoto onemocnění v Česku.

Dekontaminace

Na farmě pomáhají s likvidací chovu asi čtyři desítky hasičů ze sboru Moravskoslezského kraje i ze Záchranného útvaru HZS České republiky z Hlučína. Část hasičů ve speciálních oblecích bude kadaver po usmrcení vynášet z haly do speciální kontejnerů, které pak skončí v kafilerii.

„Část příslušníků záchranného útvaru bude obsluhovat dekontaminační linky, kterými musí po zásahu projít lidé i technika,“ uvedla mluvčí ZÚ HZS ČR Jana Urbancová.