Pokud se někdo rozhoduje pro půjčku na vánoční dárky, je podle odborníků na finance třeba pečlivě zvážit všechna možná řešení a porovnat je s domácím rozpočtem i do budoucna.

„Nezapomeňte, že Vánoce jsou krásné díky lidem, se kterými je trávíte, ne kvůli drahým dárkům. Zvažte, kolik financí chcete do letošních svátků investovat, a těchto zásad se držte. Vyčerpání kontokorentu, rychlé půjčky nebo takzvané půjčky do výplaty nejsou řešením. Po Vánocích každý zapomene, co od koho dostal. Bude vzpomínat na příjemné okamžiky společně stráveného času. A vám zůstane úvěr, který vás zatíží na dlouhou dobu," upozorňuje Markéta Fixová ze společnosti Kruk Česká a Slovenská republika.

Tato společnost, zabývající se správou pohledávek, srovnala typické chování svých klientů v České a Slovenské republice a v Polsku a objevila významný rozdíl v přístupu ke splácení závazků na konci roku.

Poláci splácejí dluhy, Češi nakupují dárky

Z interních dat zmíněné společnosti vyplývá, že Poláci jsou v prosinci ochotni splatit své závazky či je významně omezit, a to i na úkor snížení výdajů na vánoční dárky pro své blízké. Přístup českých a slovenských spotřebitelů je poněkud opačný.

Ti jsou schopni se zadlužit či své dluhy dále navýšit, aby mohli obdarovat své blízké vánočními dárky.

Kolik nás stojí Vánoce?

Výdaje související s Vánocemi přijdou průměrnou čtyřčlennou rodinu na několik tisíc korun. „Nákupní koš na internetovém e-shopu obsahující vánoční stromek, kapra, suroviny pro přípravu vánočních pokrmů, dva kilogramy cukroví a dárky pro čtyři osoby (tisíc korun na osobu) stojí průměrně osm tisíc korun," upřesnila Markéta Fixová. Společnost Kruk eviduje jako nejčastější malé půjčky do pěti tisíc korun, které si půjčuje největší procento lidí (32 procent). Následují půjčky ve výši deset až dvacet tisíc (14 procent) a pět až deset tisíc korun (12 procent). Tyto malé částky si častěji půjčují ženy.

„Je pravda, že v prosinci počet úvěrů stoupá. Jestli je to například na doplacení dlužného nájmu, záloha na letní dovolenou nebo doplacení stávajících závazků, to nezjišťujeme. Dá se ale předpokládat, že se z velké části jedná o úvěry na Vánoce," uvedl Martin Gojný z Poradny při finanční tísni v Ostravě.

Podle něj u nás žije určitá část populace, která si na vánoční dárky peníze půjčuje. „Ti, kdo to v následujícím roce doplatí, si nejspíše půjčí znovu. Naopak ti, kdo mají problém úvěr splatit, si už nepůjčí. Vzhledem k tomu, že každý rok je zhruba dalších STO tisíc lidí zletilých a nikdo je neupozorňuje na nebezpečí související s takovou půjčkou, myslím si, že tento problém tady bude každoročně," vysvětlil Martin Gojný.

Lidé by si podle něj neměli rozhodně půjčovat na věc, která má životnost menší než je splátkový kalendář příslušného úvěru. Půjčovat by si měli jen na nezbytné věci. Půjčka na nový spotřebič se dá pochopit jen v případě, že se starý porouchá. „Pochopitelný je i úvěr na bydlení. Vždy je ale nutné mít nějakou finanční rezervu předem a vycházet ze znalostí o vlastním rozpočtu," vysvětlil Martin Gojný z Poradny při finanční tísni v Ostravě.

K TÉMATU

Vánoční dárek dovolená v Egyptě se pro pana Pavla stala „noční můrou" O tom, že půjčka na vánoční dárek není ideálním řešením, se před několika lety přesvědčil pan Pavel. Byl tehdy čerstvě po škole a dostal svou první práci v Jihlavě v jednom menším baru.

Blížily se Vánoce a pan Pavel se rozhodl, že se blýskne před svou rodinou a že jí dokáže, že umí nadělit pořádný dárek. Rozhodl se, že svou maminku a bratra vezme na dovolenou do Egypta. Úspory zatím neměl, tak se rozhodl vzít si na tento dárek půjčku od nebankovní společnosti.

„Tenkrát jsem nad tím tolik nepřemýšlel, chtěl jsem prostě jen ukázat, že mám na to, abych dával velké dárky. Nepočítal jsem, jak velké budou splátky a jestli na ně budu mít peníze, věděl jsem, že práci mám, a měl jsem pocit, že dokážu všechno," popisuje své tehdejší pocity pan Pavel z Vysočiny.

Jak dodává, nebankovní společnost mu nabídla i odložení splatnosti, což znamenalo, že mohl půjčku začít splácet až po třech měsících.

„To mi vyhovovalo, chtěl jsem si nejprve užít dovolenou a pak začít splácet," vysvětluje Pavel.

Zhruba první rok Pavel svůj závazek splácel, pak se mu ale rozbilo auto, které nutně potřeboval k práci, a musel si vzít další půjčku na nákup nového.

„Tenkrát jsem už tušil, že splátky jsou vyšší, než si mohu dovolit. Neměl jsem na ně. Věděl jsem, že když nebudu splácet auto, mohou mi ho sebrat, tak jsem raději vynechával splátky za vánoční dovolenou. Přišlo mi pár upomínek, pak se dlouho nic nedělo, dopisy jsem nečetl ani mě moc nikdo nekontaktoval. Bral jsem to tehdy opravdu na lehkou váhu a říkal si, že mi to asi už prominuli," vzpomíná Pavel.

Nakonec společnost předala pohledávku soudu a ta se dostala až k exekutorovi. „Exekutor se mě tenkrát také snažil kontaktovat, ale já se tomu vyhýbal, jak mohl. Dopisy jsem nečetl, telefony neustále měnil, ale to nebyl život. Není možné se neustále schovávat a stresovat se tím, kdo stojí za vámi," vysvětluje Pavel.

Ve chvíli, kdy dluh začal řešit, už narostla částka ze zhruba 40 tisíc korun na bezmála 140 tisíc korun.

„Trvalo mi zhruba rok, než jsem vše doplatil a mohl zase začít žít normálně," vzpomíná Pavel a dodává: „Byla to pro mě opravdu velká zkušenost, určitě bych si už nikdy nevzal půjčku na dovolenou nebo vánoční dárky. Už dobře vím, že mé blízké stejně potěší i něco menšího."