Lidé si přejí, aby Pustkovecké údolí zůstalo klidovou zónou. Takový je výsledek ankety, kterou loni zorganizoval městský obvod Poruba. Tamní vedení se proto rozhodlo na jeho základě nechat připravit projekt proměny údolí, který počítá s oživením zeleně, krajinných prvků a úpravou vodních toků. Podle mluvčího porubské radnice Martina Otipky tak v letošním roce budou odborníci podrobně mapovat stav parku a připraví podklady pro další kroky. Ty chce obvod i nadále konzultovat s veřejností.

„Lidé si přejí, aby Pustkovecké údolí i v budoucnu zůstalo významnou klidovou zónou. Zároveň projevili zájem o rekultivaci zeleně, potoka a rybníku. Padly i návrhy na rozšíření mobiliáře a vytvoření míst, která by byla určena pro vyžití rodin s dětmi. Tato místa však nesmějí zasáhnout do klidové zóny a zeleně," popsala výsledky veřejného projednání místostarostka Zuzana Bajgarová.

Spolupráce s městem

Doplnila, že s ohledem na složité majetkové vztahy, kdy jsou pozemky ve vlastnictví města, Pustkovce, Poruby a navíc také soukromých vlastníků, vstoupil obvod do jednání se zástupci Magistrátu města Ostravy. „Předali jsme jim veškeré výstupy a na revitalizaci chceme pracovat společně s městem i Pustkovcem. Jsme rádi, že magistrát má o spolupráci zájem," řekla místostarostka.

To potvrdila i náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová. „Zelené projekty jsou prioritou Ostravy a chceme vyjít vstříc obyvatelům Poruby a Pustkovce a pomoci s revitalizací tohoto nádherného kusu přírody," řekla jen v krátkosti Kateřina Šebestová, která má na starosti mimo jiné i resort životního prostředí.

Místo pro rodiny s dětmi

Obnovu parku kvituje i starosta Pustkovce Stanislav Pyš. „Některé dřeviny v Pustkoveckém údolí jsou starší než padesát let a pomalu se stávají nebezpečnými. Jsem rád, že se projekt začíná rozjíždět," doplnil starosta. V následujících měsících se tak podle mluvčího Poruby Martina Otipky na údolí zaměří odborníci, kteří budou provádět dendrologický, hydrologický a geodetický průzkum. „Výsledky průzkumů by měly být známy do půl roku. Nad revitalizací Pustkoveckého údolí si vzalo záštitu město a z jeho rozpočtu by měla být financována," upřesnil mluvčí.

V představách o Pustkoveckém údolí se uvažuje i o místu pro rodiny s dětmi. „Takové místo bychom ale chtěli vytvořit mimo klidovou zónu a oddělit jej od ní. A zároveň bychom byli rádi, aby toto místo bylo více než jen další dětské hřiště. Mělo by se jednat o prostor, který nabídne možnosti trávení volného času také lidem se zrakovým, sluchovým, mentálním a fyzickým hendikepem," dodala Zuzana Bajgarová.