DENÍK SLEDUJE

Bylo to s trochou nadsázky poprvé, co si Ostravané přáli, aby měli ve městě zhoršené ovzduší. Tedy jenom na chvíli. Díky smogu by se totiž lépe odrážely světelné paprsky egyptské Cheopsovy pyramidy, která se ve své skutečné velikosti měla v pátek v devět hodin večer rozzářit na Masarykovým náměstím.

Jenže svěží vítr po dešti odfoukal pryč z města nejen smog, ale i dým, který si organizátoři chtěli uměle připravit slavnostním ohňostrojem. Ten na náměstí sledovaly stovky lidí, kteří po jeho skončení neskrývali nadšení. „Tak hezký ohňostroj jsem v Ostravě ještě neviděla,“ přiznala například Věra Kočvarková z Dubiny.

Po jiskřivé show však přišlo vystřízlivění. Pyramida nešla z náměstí vidět. Světla čtyř reflektorů, každého o výkonu dva tisíce wattů, zanikla v kontrastu veřejného osvětlení. Lidé nejprve trpělivě čekali, jestli se situace nezlepší, pak se ale začali trousit pryč. Někteří domů, jiní na vyvýšené místa v okolí centra.

Obrysy jehlanu o výšce 147 metrů a délce základových hran 230 metrů šlo pozorovat třeba z nádvoří Slezskoostravské radnice, z louky, na které kdysi stál zimní stadion Josefa Kotase, nebo z vyhlídkové věže Nové radnice, která kvůli tomu byla otevřena až do jedenácti hodin večer. Řada u výtahu na vyhlídku byla pořádně dlouhá.

„V centru jsme si užili pěkný ohňostroj, teď jsme se přesunuli na radnici a vidíme konečně i pyramidu, která na přesvíceném Masarykově náměstí nebyla zřetelná. Tady jsou její obrysy sice slabé, ale viditelné. Navíc je tu krásný pohled na večerní Ostravu. Tak jako tak to je pro nás krásný večer,“ hodnotila Martina Kvasničková, která na radniční věž přišla s rodinou.

Jeden z autorů projektu Pyramida nad Ostravou – architekt David Kotek – pak Deníku řekl, že ačkoliv premiéra nedopadla úplně na jedničku, lidé nemusejí zoufat. Jehlan by se měl totiž nad městem objevovat každý večer až do 25. září a vzhledem k proměnlivosti počasí může být pokaždé jinak viditelný.

„Při naší čtvrteční zkoušce šla pyramida vidět lépe. V pátek nám zkrátka okolnosti tolik nepřály. Ale příležitostí pozorovat ji zřetelněji bude ještě určitě dost. Pyramida zkrátka vydává tajemství postupně. Uvažujeme navíc o tom, že bychom světelné paprsky ještě posílili,“ vyjádřil se Kotek.

Součástí akce Pyramida nad Ostravou je také doprovodný program. Tento čtvrtek například uvede divadelní a televizní režisér Radovan Lipus přednášku s názvem Velikonoční ostrAv. Hovořit bude o kontrastu velkorysosti a malosti v sochařství i plastikách Moravské Ostravy.