V roce 2016 město zrušilo bez náhrady velkokapacitní parkoviště za Trojhalím pro několik stovek aut, nyní zpoplatnilo i zhruba 120 stání pod mosty v Českobratrské ulici a brzy to potká i parkoviště za Divadlem Antonína Dvořáka. „Nechceme, aby se v centru města parkovalo zadarmo a na hlíně,“ vysílá jasný signál řidičům radní pro dopravu Lukáš Semerák.

To je ale jen začátek. V duchu tří proklamovaných zájmů – zlepšení ovzduší, zlepšení podmínek k parkování pro rezidenty a zabránění ucpání centra – se připravují i další kroky. Výsledkem budou podmínky známé z jiných velkých měst v republice i Evropě.

Brzy tak dojde i ke zrušení či přerozdělení asi šesti set bezplatných stání v širším centru města na místa zpoplatněná, případně určena pro rezidentní a abonentní parkování. „Větší část z nich bude určena pro rezidenty,“ slibuje Semerák.

CHYBÍ ČTYŘI TISÍCE MÍST

Radní na druhou stranu dodává, že o problému chybějících parkovacích stání ví. Město si nechalo spočítat, že v centru momentálně chybí asi čtyři tisíce stání (a obdobně na tom je i Poruba a Jih).

Pokrýt poptávku, na jejíž nárůst podle radního deset patnáct let nikdo nereagoval, je prý možné zhruba v horizontu tří let.

close info Zdroj: Deník zoom_in

„Proč ale tím, že zrušíme i to málo, kde se ještě zaparkovat dá?“ tážou se řidiči.

Jasný signál Ostravy je však směrovat řidiče, kteří v centru parkují celodenně, za město. A kdo nechce, tak do zpoplatněných parkovacích domů.

KONEC DALŠÍCH PARKOVIŠŤ

Obě varianty jsou však teprve ve fázi příprav. Co bude v mezidobí od omezení stávajících míst do výstavby méně komfortnější, leč ekologičtější náhrady, řidiče děsí.

A co teprve, až se brzy kvůli archeologickému průzkumu zavře parkoviště za Ostravským muzeem a nebo (rovněž kvůli připravované zástavbě) v křižovatce ulic Biskupská x Kostelní. I parkoviště před Katedrálou Božského Spasitele chce město časem zrušit a prostor zkulturnit.

PARKUJ A JEĎ (MHD)

Už nyní se proto snaží posílat řidiče ke Hlubině, kde v budoucnu vznikne kvalitnější záchytné parkoviště s přestupem na tramvaj. Zatím k tomu přesvědčilo desítky motoristů denně.

Další parkoviště typu P+R (parkuj a jeď, rozumějte pokračuj MHD) se chystají u Černého potoka, místo nevzhledné tramvajové smyčky Hlučínská, u Dolu Jeremenko a na 200 míst se rozšíří parkoviště na Hranečníku (směrem k železničnímu mostu), které už nyní praská ve švech.

PLAŤTE JAKO V DIVADLE

Vyprázdnění některých celodenně obsazených míst má v budoucnu pomoci lidem, aby si mohli zajet na úřad nebo nakoupit. Jinak ale bude aplikován model „divadlo“ – čím blíže centru jste, tím více zaplatíte. Jako v divadle u jeviště. A to i v parkovacích domech.

První vyroste před městskou nemocnicí. „Bude mít tři nadzemní a tři podzemní podlaží. Stavební povolení očekáváme v příštím roce,“ říká radní Semerák, podle nějž – s reálnou vidinou výstavby kolem roku 2020 – vyrostou i parkovací objekty v křižovatce ulic Švabinského x Porážková a u plynáren.

Fotogalerie: Parkoviště v centru Ostravy

ZDARMA, PŘISLÍBIL RADNÍ

Byť ne zrovna s povděkem, ale přeci jen budou muset řidiči „vyhnání“ za centrum města přijmout. Koneckonců Ostrava v tom nebude zrovna průkopník.

„Jenže co pak, nepošlou nás z našich plácků pryč a nezpoplatní nakonec i ta záchytná parkoviště?“ honí se v hlavě každému řidiči.
Záchytná parkoviště budou minimálně podle prvotních úvah zdarma, říká radní. Navíc budou mít kamerový systém a toalety. Jako to znají řidiči třeba právě z Hranečníku. Výhod je to prý dost, takže původně uvažované slevy z jízdného se spíše nepředpokládají.

„Ke zpoplatnění záchytných parkovišť by v horizontu několika let došlo jen v případě, že budou parkoviště i tak přeplněná. Pokud nevystačí kapacity, lze uvažovat o zpoplatnění dvacetikorunou na den. Jinak budou zdarma,“ slibuje Semerák.