Starosta městského obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář (ANO) odeslal koncem srpna všem vlastníkům ubytoven dopis s nabídkou na jejich odkup. „Pokud o prodeji uvažujete již v letech 2015-16, prosím vás o sdělení vašeho záměru. V případě, že budete zvažovat odprodej vašeho ubytovacího zařízení v budoucnu, nabídněte jej prosím k odkoupení rovněž městskému obvodu Ostrava-Jih," bylo uvedeno v dopise starosty Martina Bednáře.

Dopisy přečetli

Majitelé nemovitostí na něj doposud nereagovali, přesněji řečeno podle vyjádření nepřišla na Úřad městského obvodu Ostrava-Jih ani jedna odpověď. Rozhodli jsme se proto kontaktovat některé vlastníky ubytoven sami, abychom zjistili, zda si dopis přečetli a jestli o prodeji „zlatého vejce" městskému obvodu alespoň uvažují. „Vše jsme si přečetli, ale nechceme nic prodávat. Vše zůstane tak, jak je. Nemáme zájem své majetky rozprodávat, ani kdyby o ně stál jiný zájemce," uvedla Deníku Marie Kašíková, spolumajitelka Hotelového domu Elmontex v Ostravě-Hrabůvce.

I když jeden z majitelů Deníku tvrdil, že na dopis reagoval, podle starosty na úřad opravdu nic v této souvislosti nepřišlo.

„Dopis pana starosty jsem dostal a reagoval jsem na něj odpovědí. Snahou obce je dostat do vlastnictví soukromé ubytovny a vhodným způsobem je dále provozovat. Podle mě by ale obec měla daleko vyšší náklady, než máme nyní my. Cesta prodeje nemovitosti soukromému vlastníkovi je možná. Musela by se ale stanovit cena dle znaleckého odhadu věcné hodnoty nemovitosti," popsal Daniel Fatura, vlastník Hotelového domu Hlubina a jednatel společnosti ZM Servis Bydlení.

Podpora ministerstva

Co se týká financování odkupu ubytoven, podporu by vedení Jihu hledalo u ministerstva. „V současné situaci bychom zvažovali i půjčku, protože jako úřad hospodaříme úspěšně. V delším časovém horizontu se proto jeví naše možnosti financování odkupu ubytoven více než reálně. Z druhé strany však také věříme v podporu výkupu ubytoven ze strany ministerstva," vysvětlil své záměry starosta městského obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář, který vidí inspiraci ohledně ubytoven v Bohumíně.

Co kdyby…

Prodej takzvaného zlatého vejce současných vlastníků do rukou městského obvodu Ostrava-Jih tak v roce 2015 či na začátku nového roku se neuskuteční. Pokud by k němu v příštím roce kdokoliv z „jižních" majitelů opravdu přistoupil, co by se stalo s jejich obyvateli? „Kdyby se to tady opravdu prodalo, tak co by bylo s námi? Mohli bychom tady zůstat?" zeptal se Michal, jeden z obyvatelů Hotelového domu Hlubina.

„Obyvatelé by i nadále rozhodně mohli zůstat. Pečlivě bychom však dbali na dodržování zákonů a vyhlášek. Zároveň bychom vyvíjeli značný apel na to, aby zde žijící děti chodily do školy a jejich rodiče i ostatní dospělí do práce," dodal starosta Martin Bednář.