Kdo by neznal typický zvuk motorové sekačky na trávu? Zatímco v běžném pracovním týdnu částečně splývá s okolním ruchem, o víkendu, a zejména v neděli, může nejednoho obyvatele města pěkně nadzvednout ze židle. Ostrava totiž není jen jedno velké sídliště, ale také několik menších obvodů, které mají převážně rodinnou zástavbu. Jinde zase domky stojí hned v sousedství paneláků. A tam jde o problém aktuální.

„Záleží na toleranci," míní Josef Šrámek, starosta Lhotky. „Zásadnější problémy jsme neměli dříve a nemáme je ani nyní, co vstoupila v platnost vyhláška města," dodává. Jak ale připouští, občas se ze zahrad sekačka, případně jiné hlučící stroje ozvou i v neděli. „Jde ale jen o ojedinělé případy," dodává.

Neřežte! Nebruste! Nestřílejte!

Zajedno však nejsou obyvatelé Polanky nad Odrou. Jedni zastávají názor, že by se v neděli mělo zásadně odpočívat. Další oponují tím, že během týdne jsou natolik pracovně vytíženi, že jim čas na údržbu okolí domu zbude jen o víkendu.

Město ale dává jednoznačně za pravdu skupině první. Před necelým rokem totiž vstoupila v platnost takzvaná protihluková vyhláška, která má o víkendech rušivé zvuky omezit na minimum. Platí pro celou Ostravu, tedy včetně okrajových částí. A zdaleka nejde jen o sekačky, ale také o křovinořezy, kotoučové a motorové pily, brusky, rozbrušovačky, pneumatická kladiva, kompresory a vrtačky.

„Za narušování veřejného pořádku je považována také střelba ze střelných zbraní, které jsou užívány k rekreačním, sportovním, výcvikovým a zájmovým účelům, a to v případě, že k činnosti dochází v menší vzdálenosti než pět set metrů od nejbližší stavby určené k bydlení. Mezi činnosti, které narušují veřejný pořádek, je zařazeno také používání zábavní pyrotechniky mimo období Silvestra a Nového roku," doplňuje mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Heřmaničtí hříšníci

Každý občan je podle jejích slov povinen zdržet se výše uvedených činností způsobujících hluk o nedělích, státních a ostatních svátcích během celých čtyřiadvaceti hodin. V průběhu pracovního týdne pak od pondělí do pátku a také o sobotách v době od 20 do 22 hodin.

Zákaz platí samozřejmě rovněž po dobu nočního klidu, tedy od 22 do šesti hodin.

„Nejvíc podnětů na porušení vyhlášky jsme řešili v Ostravě-Heřmanicích a Muglinově, kde se jednalo převážně o nedělní sekání trávy," informovala Deník Dana Klišová z ostravské městské policie.

Za devět měsíců platnosti vyhlášky se ostravští strážníci zabývali již jedenaosmdesáti stížnostmi.

„Většina byla řešena domluvou, neboť mnoho občanů stále nemá povědomí o existenci této vyhlášky," doplňuje policejní mluvčí.

V okrajových částech města nejvíce lidem vadilo právě sekání trávy či dřeva v neděli, v centrálních částech města pak práce spojené s vrtáním, boucháním nebo broušením při úpravách bytů. Stěžovali si však také na používání zábavní pyrotechniky.

IVA MUŠÁLKOVÁ