Kubb, bumperball, cornhole, jenga XXL. Že nerozumíte? Nevadí. Jak už názvy napovídají, jde o netradiční hry, kterými se v sobotu bavily nejen děti a jejich rodiče.

Na přibližně patnácti stanovištích mohou děti pod dohledem instruktorů vyzkoušet i něco jiného, než člověče, nezlob se, nebo bezduché koukání do monitoru. To je ostatně záměr organizátorů. „V Radvanicích a okolí se pohybujeme už několik let a obecně zde lidé nejsou zvyklí něco dělat, někam zajít a něčeho se účastnit.

Chceme místní komunitu probudit a dát lidem určitý impuls," informuje Romana Michaela Michalíková, ředitelka pořádající neziskové organizace Trendum, kterou tvoří zejména bývalí nebo současní zaměstnanci středisek volného času.

BUM, A UŽ LETÍ

Na akci, kterou pomáhá zajišťovat přes dvacet dobrovolníků, si návštěvníci mohou vyzkoušet například dřevěný stolní fotbal, holandský biliard, řadu deskových, paměťových, logických, karetních či strategických her.

„Některé trvají i celé hodiny a mnoho u nich u nás vůbec nejde sehnat. Asi největším lákadlem jsou tady bumperbally čili zorbingové koule, v nichž se hraje fotbal," doplňuje hlavní organizátor pětihodinové akce Petr Tomis.

Skupinka dětí „navlečených" do gumových koulí si dovádění užívá plnými doušky. Fotbal se místy „zvrhává" k nefér bodyčkům, které patří spíše do hokeje, ale při nichž děti navlečeny do gumových koulí legračně odlétávají. „Tatínek chtěl, abychom tady šli, tak tady jsme," vykřikuje přitom zcela upřímně malá Rozárka, co ji na festival přivedlo. Tatínkova „rozkazu" ale vůbec nelituje, ba naopak.

ZAČÁTEK TRADICE?

O kousek dál se nejen malí, ale i dospělí návštěvníci vozí na jízdních kolech všech netypických tvarů, které si lze jen vybavit. Několik bicyklů je dokonce spojených k sobě do kruhu tak, že tvoří jednotný kolotoč, který „jezdci" rozpohybují klasickým šlapáním do pedálů.

Stan s deskovými a stolními hrami je zaplněn k prasknutí, rodinami s dětmi se to jen hemží. „Velice zajímavý nápad, se synem zkoušíme různé deskové hry, zajímavá je i autodráha," říká uprostřed svého mače v dřevěném stolním fotbalu proti čtyřletému synovi Martin Veselý, který si zkouší i jízdu na netradičních kolech.

Druhý ročník chce Trendum podle Petra Tomise zorganizovat za dva roky a tohoto dvouletého cyklu se pokud možnost dlouhodobě držet.