Do této části krajského města vanou větry z nedalekého hutního kolosu Mittal Steel. Ten však tvrdí, že ochrana životního prostředí je jednou z jeho hlavních priorit.
Kdyby se ale zdejší lidé měli řídit podle norem, od půlky února už by museli chodit po ulicích se zatajeným dechem. Nebo rovnou v plynových maskách. Denní imisní limit pro polétavý prach totiž může být podle platné legislativy překročen maximálně pětatřicetkrát za rok. V Radvanicích a Bartovicích už mají pro letošek vybráno.
Nespokojení obyvatelé lokality zřejmě s nejhorším ovzduším v České republice tak nyní přišli s peticí, která by jim měla pomoci se nelichotivého primátu zbavit. Podepsané archy následně dostane na stůl kromě vedení samotné továrny například také Ministerstvo životního prostředí ČR, Krajský úřad Mravskoslezského kraje či ostravský magistrát.
„Nerozhodli jsme se k tomu to kroku ze dne na den,“ říká Vladimír Burda, jeden z iniciátorů petice, a pokračuje: „O problematice ovzduší v našem obvodu se často diskutuje, ale zlepšení nikde. Účelem petice je proto zmapovat, kolika lidem současný stav vadí, a hlavně vyvinout tlak na Mittal Steel, aby učinil opatření, jež povedou k dosažení imisních limitů v Radvanicích a Bartovicích.“
Vedení společnosti Mittal Steel Ostrava si podle slov mluvčí Jany Dronské uvědomuje, že sousední městský obvod Radvanice a Bartovice je dotčen vlivy hutní výroby, a je připraveno jednat o dalších možnostech, jak situaci dále zlepšit.
„Vedení společnosti považuje ochranu životního prostředí za jednu ze svých hlavních priorit. Mittal Steel Ostrava provádí opatření vedoucí ke snížení negativního vlivu hutní výroby na okolní městské obvody průběžně již od roku 1990. Pro další zlepšení má společnost zpracován investiční program, který zahrnuje významné ekologické investice. Letos a v následujících třech letech máme v plánu investovat více než 5,5 miliardy korun do modernizace a ekologických projektů,“ přibližuje přístup firmy k dané problematice Dronská.
Obyvatelé obvodu souhlasí s tím, že se stav ovzduší po roce 1990 zlepšil. Za minulého režimu byla situace ještě mnohem horší. V roce 2000 však podle nich se stoupající výrobou hutního kolosu klesající tendence zastavila a ovzduší se začalo opět zhoršovat. Zejména děti tak zase trpí a plní ordinace lékařů.
„Měla jsem ordinaci ve Slezské Ostravě a tam je také horší vzduch. Ale nelze to srovnávat s Bartovicemi a Radvanicemi. Tady je ovzduší znečištěné mnohem více a jsou tady také těžší případy nemocí dýchacích cest,“ porovnává situaci v různých částech Ostravy Olga Durová, dětská lékařka, která dnes jako důchodkyně občas zastupuje lékaře třeba právě v Bartovicích a Radvanicích.
„Často tady celý den smrdí síra, je to jako nějaké záprdky. Prach, ten je tady normální. Člověk musí minimálně jednou denně vytírat. Děti mají astma a alergie. Možná je to kvůli tomu, že nejhorší vzduch vůbec je hlavně v kotlině, kde se nachází i mateřská školka,“ přidává závěrem svůj pohled mladá maminka, jež si přála zůstat v anonymitě.