Svým rozsahem první v historii stavby. A ta je stoletá, což dosvědčují i slova zdejšího faráře Jana Plačka. „Dříve tady byl lesopark. Všechny budovy okolo byly postaveny později," říká.

Opravy byly zahájeny na začátku září. A začaly brigádou. Bylo třeba svatostánek vyklidit a předat stavebníkům.

Půldruhého měsíce uplynulo od zahájení velké komplexní rekonstrukce katedrály Božského Spasitele v centru Ostravy. Proměnila se v jedno velké staveniště.

„Lavice si odvezla firma, která je opraví, znovu natře, a pod sedátko přidá topení. To bylo dříve pod klekátkem," vysvětluje páter Plaček. Oltáře i kazatelna se odvézt nedají, byly pečlivě zakryty. Zato obrazy i sochy byly z katedrály přemístěny do bezpečí. „Ale to bych raději neříkal, kde je máme, protože dneska je ošemetná doba," tváří se tajuplně farář Plaček a dodává, že v minulosti se pokoušeli nenechavci dostat i do katedrály.

Prohnutá a popraskaná

Dělníci pracují se sbíječkou a kousek po kousku odstraňují starou dlažbu a asi dvacet centimetrů podkladu pod ní. Jak ubývá dlažby, přibývá suti.

„Dlažba byla prohnutá a popraskaná. Budou se vytvářet nové podkladové vrstvy a na ně klást dlažba nová," popisuje aktuální dění na staveništi Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství.

A jak doplňuje, nová dlažba bude v podstatě na první pohled vypadat jako ta původní. Jen se sháněním výrobce dlaždic, dnes atypického rozměru, byl trochu problém.

Repliky 

„Budou to vlastně repliky původních dlaždic. Materiálové složení ale bude jiné a dlaždice budou mít jinou tloušťku. Zásadní je původní rozměr dlaždic 16 na 16 centimetrů. Ten už se dnes nedělá. Nicméně celková výměra dlažby kolem dvou tisíc čtverečních metrů, byla dostatečnou motivací i pro velké výrobce, aby změnili nastavení strojů," říká Přikryl.

A dodává, že také venku už se staví lešení, aby mohly začít opravy fasády.

Práce jsou teprve na začátku. Rozplánované na rok. Na rozdíl od jiných rekonstrukcí se zde ale nemusejí obávat zdržení z důvodu archeologicky cenných nálezů. „Kostel je postavený na násypu stavební suti, vysokém asi metr a půl. Je jen sto let starý, vybudovaný na zelené louce. V té době už se nedělaly podzemní krypty a podobně. Nepředpokládáme proto, že bychom mohli najít něco historicky hodnotného," dodává Miroslav Přikryl.