V anketě se Moravskoslezský deník zeptal pěti mladých lidí, zda vědí, co se stalo v srpnu roku 1968, aby zjistil, jak je na tom mladší generace se znalostí českých dějin. Bohužel, z pěti respondentů, které redaktoři Deníku potkali v ulicích Ostravy a na Masarykově náměstí, neznal nikdo správnou odpověď. Tato skutečnost vyvolala na internetu bouřlivé reakce.

Nevěřili

„Řekněte mi prosím, že to je fejk, že to není pravda nebo je naše školství vážně tak v „míse"? Nebo snad rodičové doma s dětmi nemluví? Richard." S tímto komentářem sdílel anketu na facebookové stránce kapely Kryštof její frontman Richard Krajčo.

Anketu včetně článku najdete zde: Ostrava nebyla v roce 1968 mrtvé město 

Pod podobnými příspěvky, které anketu na sociálních sítích prezentovaly, se rozjela bouřlivá diskuze. Už jen příspěvek Richarda Krajča sdílelo přes tři sta lidí a podobný počet zanechalo svůj komentář. Názory na odpovědi respondentů se velmi lišily. Převažoval však názor, že na vině je školství, tedy učitelé, nebo rodiče a jejich výchova. „Mám dojem, že všichni jsme se dostali ve škole maximálně ke druhé světové. Na víc nebyl čas a nebo chuť. Tudíž pokud o tom někdo nechce vědět, nikdy se to nedoví," okomentoval příspěvek Viktor Tůša.

Učitelka: je to tak

S ním se shoduje i učitelka dějepisu, která taktéž publikovala svůj názor pod příspěvkem. „…školství je už dávno v míse a je to rok od roku stále horší. Pro mě, coby učitelku dějepisu, je tento stav totálně deprimující. Myslím, že většina kolegů dětem vypráví i o novodobých dějinách, včetně 21. 8., ale dětem se to plete páté přes deváté. Do dvou do rána paří nějakou střílečku, ve škole to prospí a doma se bohužel často dozvídají, jak to bylo za „komančů" fajn. S touto konstelací se moc dělat nedá," tvrdí Martina Krajčová.

Byly však i tací, kteří tuto neznalost historie dávali za vinu novinářům mysleli si, že redakce oslovila a vyfotila 50 lidí a z nich vybrala 5 nejhorších odpovědí. Tak to ale nebylo. „…Myslím, že to je hodně neobjektivní anketa a anketářky „bohužel" narazily na samé kousky, které to nevěděly… Doufám, že to ale s těmi dnešními mladými není ještě tak zlé," reagovala na facebooku Simona Mikešová. Na ní ale v zápětí navázala další diskutující. „Právě jsem provedla „soukromou anketku s dětmi na táboře", kluci ve věku 18, 18 a 16 a ani jeden nemá páru, smutný, no. Myslím, že to nebude „kouskama"," obhajovala anketu Zdeňka Nesialová.

Alespoň se tak z rutinní ankety stal nástroj, jak upozornit na mezery ve znalosti dějin, a tak je snad pomoci doplnit.

BARBORA URBANOVSKÁ

LENKA LASÁKOVÁ