Ta probíhá právě nyní a zaměřuje se nejvíce na viditelnost chodců i cyklistů. Právě jim policisté primárně připomínají základní pravidla silničního provozu.

Policisté se v minulých dnech pohybovali zejména v místech vyznačených přechodů pro chodce, a to jak v blízkosti škol a školek, tak těch frekventovaných. Zaměřili se na chůzi osob mimo obec za snížené viditelnosti na neosvětlené komunikaci bez reflexních prvků anebo na jízdu na kole či chůzi po nesprávné straně komunikace, využívání chodníků či stezek pro cyklisty i osvětlení jízdních kol. Jejich pozornosti samozřejmě neunikly ani jiné prohřešky související s tou tématikou či silničním provozem obecně.

Radar na první pohled vypadá jako opuštěný přístroj geodetů. (Hlučín, říjen 2022)
Řidiči pozor, u Ostravy měří nenápadný samoobslužný radar, tohle je on!

„Je dobré vědět, že užitím retroreflexních prvků dochází ke zvýšení viditelnosti chodce či cyklisty – rozdíl v čase, kdy řidič vozidla spatří chodce bez a s prvkem, je opravdu výrazný a stále platí, že chodcům stanoví zákon o provozu na pozemních komunikacích, že pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích,“ připomněla Soňa Štětínská z Policie ČR.

Fanoušek a historik Baníku Ostrava Roman Srkala se synem Markem na zápase v Plzni.
Vláčky a fotbal. První výjezd malého fanouška Baníku Marka vedl rovnou do Plzně

Obecně se jeví vhodné nosit retroreflexní prvky také v obci i v místech, která jsou osvětlena. Rodiče by měli na uvedené dbát u svých dětí a činit tak maximum pro své bezpečí a bezpečí blízkých.

Výsledky

Policisté už znají i první výsledky akce z minulých dní. Zkontrolovali v silničním provozu mimo obec za snížené viditelnosti 255 chodců, ze kterých jen 4 neužili povinný reflexní prvek. Všechny přestupky vyřešili policisté na místě v příkazním řízení, samozřejmě s „řečnickým přídavkem“ o bezpečnosti pohybu v silničním provozu. Obdobné informace obdrželo rovněž 14 cyklistů, kteří se dopustili přestupku nesprávným osvětlením jízdního kola. Rovněž jejich porušení vyřešili policisté na místě v příkazním řízení.

Policisté kontrolovali hlavně chodce.Policisté kontrolovali hlavně chodce.Zdroj: PČR

Policisté zkontrolovali rovněž 1 767 vozidel. Zjistili celkem 390 dopravních přestupků, z nichž 371 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přes 150 000 korun). Příslušnému správnímu orgánu oznámili zbývajících 19 přestupků.

Při pohledu na konkrétní porušení dopravních předpisů zjistíme, že jeden řidič usedl za volant pod vlivem alkoholických nápojů. U 42 řidičů zaznamenali policisté překročení povolené rychlost jízdy. Bezpečnostní pásy nepoužilo 11 osob (neužití zádržného systému nezjištěno!). Policisté zaznamenali rovněž 47 řidičů držících při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Bez takzvané dálniční známky (tedy bez uhrazení časového poplatku) užili zpoplatněný úsek komunikace 2 řidiči. Nevyhovující technický stav mělo 48 vozidel. Cyklisté se dopustili celkově 26 přestupků a chodci 65 přestupků.

Odtah autovraků v Ostravě-Porubě, říjen 2022.
Poruba se snaží ulice čistit od autovraků, odklizené vozy koupíte v dražbě