Hudební klub, nové restaurace, opravený divadelní, baletní, přednáškový i víceúčelový společenský sál. V neposlední řadě také nová alternativní scéna, učebny a klubovny. Toho by se měli po rekonstrukci Domu kultury Poklad dočkat na začátku příštího roku všichni Porubané. Teď má ale většina z nich strach o to, aby se původní termín oprav neprodloužil.

„Když jdu kolem, říkám si, jestli nebylo lepší celý objekt zbourat a postavit nový. Ono to stejně vypadá, že to spíš bourají, než rekonstruují. Vzhledem k mým zkušenostem s dotacemi vím, že je důležité perfektně na začátku všeho připravit projekt. V tomto případě to vypadá, že to někdo zanedbal a teď chtějí další peníze. Přitom kdyby byly uvedené hned v projektu, pro Evropskou unii by pár milionů v těch velkých rozpočtech nebyl problém," řekla Beáta Balinová, která bydlí v těsné blízkosti Pokladu.

Čínské náhražky

Doplnila, že celá rekonstrukce podle ní dopadne špatně. „Vzhledem k tomu, že peníze asi nedostanou, ,ošulí' stavbu všude, kde to bude možné. Místo kvalitních součástí použijí čínské, aby ušetřili. Rekonstruovaný objekt vydrží nějakou záruční dobu pět let a pak se začne rozpadat. Ve výsledku to dopadne stejně tak, že ho za pár let budou opravovat úplně znovu," popsala svůj dojem z celé situace dvaačtyřicetiletá žena, která bydlí v Alšově ulici.

Obavy má i porubský starosta Lumír Palyza.

„Pokud by se rekonstrukce Domu kultury Poklad zpozdila či dokonce zastavila, velmi by nás to mrzelo. Vždyť se jedná o největší kulturní instituci na území našeho obvodu a služeb kulturního domu využívalo několik generací našich občanů. Pevně věřím, že majitel, tedy statutární město Ostrava, udělá maximum pro to, aby rekonstrukce mohla být dokončena. Důležitá budou jednání zástupkyně společnosti se zhotovitelem a doufám, že společně se statutárním městem Ostrava najdou takové řešení, aby Dům kultury Poklad mohl co nejdříve opět sloužit veřejnosti," uvedl k situaci Lumír Palyza.

Jednatelka městské společnosti DK Poklad Radana Zapletalová konkrétní vyjádření Deníku neposkytla.

„V tuto chvíli mohu sdělit, že podnikáme takové kroky, aby daná situace co nejméně ohrozila postup prací na rekonstrukci. Na stavbě se stále pracuje," řekla v krátkosti jednatelka.

Sankce pro Poklad

Ze strany magistrátu hrozí společnosti DK Poklad sankce za porušení rozpočtové kázně, nebo za porušení jiné povinnosti vyplývající ze smlouvy. „Jedná se o jedno procento z celkové poskytnuté dotace," vysvětlila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že příjemce dotace je povinen vrátit nevyčerpanou část dotace na účet města ve lhůtě stanovené pro předložení závěrečného vyúčtování dotace, v tomto případě do 30. dubna příštího roku.

Opravy Pokladu mají rozpočet téměř 150 milionů korun. Dokončeny by měly být do konce roku. Je ale možné, že se právě kvůli neschválení zvýšené dotace zdrží. Zakázku na rekonstrukci Pokladu vyhrálo sdružení firem Unistav, Prominecon CZ a Ridera Stavební.

K tématu

Posudek: Nároky jsou neoprávněnéZastupitelé města začátkem dubna letošního roku rozhodli, že stáhnou z projednávání žádost jednatelky společnosti DK Poklad o zvýšení dotace na rekonstrukci kulturního domu Poklad v Porubě o dalších téměř osm milionů korun. Stalo se tak poté, co před zastupiteli vystoupil soudní znalec z oboru stavebnictví, který pro město takzvané vícepráce, na něž žádali zástupci kulturního domu peníze navíc, prozkoumal. 

Z posudku v podstatě vyplynulo, že nároky jsou neoprávněné kvůli pochybení projektantů i zhotovitelů. Navíc některé škody, na jejichž opravu žádali od města peníze, měli nadělat sami stavebníci. Například tím, že při bourání nepodepřeli balkony a následkem toho se v nich objevily trhliny. „Jestliže jsem byl soudním znalcem upozorněn, že vícepráce jsou neoprávněné, mohu pro to s klidným svědomím zvednout ruku?" postavil zastupitele před problém primátor Petr Kajnar. Sám byl posudkem, který dostal chvíli před hlasováním, zaskočen. Jak podotkl, očekával, že znalec nějaká pochybení najde, ale nepředpokládal, že takového rozsahu.

Rada města schválení doporučila
„Kdyby zastupitelé o přidělení dotace hlasovali i přes posudek znalce, mohlo by dojít k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek," varovala také Renata Kolková, vedoucí oddělení legislativního ostravského magistrátu.Projednávání materiálu bylo nakonec staženo a město si chce nechat zpracovat další odborné stanovisko.

Stačilo málo a požadavek společnosti DK Poklad na zvýšení dotace prošel. Rada města ho totiž na březnovém zasedání ke schválení doporučila. V dozorčí radě společnosti DK Poklad navíc „sedí" za město i náměstkyně primátora Simona Piperková. Z jejího pohledu dozorčí rada nepochybila, když na možný problém neupozornila: „Mám stanovisko technického dozoru a právní stanovisko společnosti. Nikdo z nás v dozorčí radě není právně ani technicky zdatný, aby dokázal posoudit a případně rozporovat stanovisko technického dozoru. Takže ze strany dozorčí rady pochybení nevidím," uvedla.

*Článek vyšel v tištěném vydání Moravskoslezského deníku 3. dubna 2014. Staňte se předplatiteli Deníku a získejte dárek - více zde

 Související články:

Rekonstrukce kulturáků: Poklad i Akord navyšují rozpočty

OBRAZEM: Rekonstrukce porubského Pokladu začala demolicí

Akord a Poklad. Kulturáky v Ostravě halí pochybnosti