VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce v okolí Havlíčkova náměstí komplikuje život lidem v Porubě

Obyvatelé městského obvodu Ostrava-Poruba v okolí Havlíčkova náměstí už více než dva měsíce žijí jako na staveništi. Lokalitu obývají převážně staří lidé, nejen ti se teď s blížící se zimou ptají, co bude dál.

3.11.2014 14
SDÍLEJ:

Staveniště. Místo chodníků se místní musí pohybovat po zemině, suti a kamení tvořící nerovnoměrný povrch. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

V místě, kde býval chodník a komunikace, na které denně parkovaly stovky aut, nyní jezdí bagry přepravující zeminu a kopou dělníci. Mnoho hlavních vchodů vedoucích do obytných domů je znepřístupněno, lidé se tak domů dostanou pouze zadními vchody nebo přes staveniště před domem. To dělá problém zejména těm, kteří se hůře pohybují.

Při investiční akci městského obvodu Poruba Rekonstrukce Havlíčkova náměstí v Ostravě-Porubě dojde k opravě severní a jižní část náměstí a ulice Bohuslava Martinů po celé své délce od Hlavní třídy po ulici Opavská. Silnice dostane nový povrch a vzniknou zde nová parkovací místa. „Projekt je zpracován tak, aby vznikla šikmá parkovací stání na obou stranách náměstí. Díky tomu získají místní lidé přes 160 nových míst pro svá vozidla," uvedl vedoucí odboru technického a provozního Jan Cieslar. Rekonstrukcí prochází i chodníky, které budou nově ze zámkové dlažby. Parkovací stání už vznikla v ulici Bohuslava Martinů a šestačtyřicet nových míst již slouží řidičům. Na vnitřní straně parku navíc vznikne in-linový ovál v délce přes šest set metrů. Vizualizaci městský obvod nemá k dispozici.

„Chápu, že si chodníky a cesty na Havličáku zaslouží rekonstrukci, a jsem za to ráda. Oba mí rodiče však chodí pomocí berlí a s obtížemi. Přibližně dvakrát týdně je vozím k doktorovi. Do dvora jejich domu žádná další příjezdová cesta není, takže musím auto odstavit o dvě ulice dále a pomoct jim tam dojít. Zdravému člověku nevadí, když se cestou k autu projde, ale většina těchto starých lidí si teď nedojde ani do Hrušky na nákup, kterou mají pár set metrů před domem," postěžovala si Deníku padesátiletá Kateřina.

Naštvaní jsou i řidiči, kteří nyní nemají kde parkovat. „Situace s parkováním zde byla vždy komplikovaná. Parkovalo se podélně kolem celého parku a nakonec řidiči začali odstavovat auta i částečně na chodník. Jednosměrka tak byla z obou stran obestavěna vozy. Ty všechny nyní nemají kde zaparkovat! Trnu, když jedu vpodvečer z práce a přemýšlím, kde tentokrát a jak daleko od domu zaparkuju," svěřil se Deníku jeden z místních rezidentů, třiapadesátiletý Jiří.

Do konce roku chodníky

Lidé plánovanou rekonstrukci a výstavbu vítají, ale děsí je, s jakou rychlostí pracovníci firmy COLAS CZ, která má realizaci na starosti, postupují. „To nemohou do Vánoc stihnout! Proč se s rekonstrukcí nezačalo už na jaře? Co budeme dělat, až začne mrznout a stavební práce se zastaví?" ptají se. Podle stavbyvedoucího se posunul předpokládaný termín dokončení prací kvůli blíže nespecifikovaným komplikacím. „Do konce roku 2014 chceme stihnout dokončit chodníky, ale záleží na počasí. Na jaře by pak měla být hotova dostavba zpevněných ploch parkovišť, chodníků, vozovky a kontejnerových stání na obou komunikacích Havlíčkova náměstí. Od května budeme pokračovat s rekonstrukcí ulice Bohuslava Martinů," přiblížil stavbyvedoucí Josef Rokyta. Jakékoliv problémové situace, jako pohyb zdravotně postižených občanů, mohou místní obyvatelé řešit se stavbyvedoucím zhotovitelské firmy či zástupcem investora, mětského obvodu Poruba.

Na úřad se zatím obrátila jedna obyvatelka Havlíčkova náměstí se žádostí o zachování přístupu do domu, a to v té části náměstí, kde ještě nebyl starý chodník rozebrán. „Žadatelce bylo přislíbeno, že během oprav bude do domu zajištěn provizorní přístup," sdělil vedoucí odboru technického a provozního Jan Cieslar.

Městský obvod se snaží vyjít vstříc ve spolupráci s tamními strážníky i motoristům. Placená vyhrazená parkovací stání jsou po dobu výstavby zproštěna poplatku.

„Hlavní třída v úseku od ulice Porubské po 17. listopadu je vybavena parkovacími automaty. Tři z toho, ty s číslem 8, 9 a 10, jsou do konce listopadu mimo provoz. Řidiči tak mohou v této lokalitě parkovat zdarma," popsala Jana Urbaníková z Městské police Ostrava.

Autor: Tereza Pintérová

3.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení