Kameníci v pilné práci, popojíždějící stavební stroje, stále omezená doprava v Halasově ulici, jen skelety budoucích autobusových zastávek a před místní knihovnou namísto trávníku rozježděné bláto. Tak to v současnosti vypadá na rekonstruovaném náměstí Jiřího z Poděbrad a v jeho bezprostředním okolí.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se už za týden mělo stát dějištěm Mikulášského jarmarku, jak to občanům slibuje zdejší radnice ve svém zpravodaji.

„Na náměstí bude 2. prosince po 17 hodině slavnostně rozsvícen vánoční strom. Budou zde prodejní stánky se zbožím a občerstvením. Jarmark bude doprovázet i pestrý kulturní program," lákají místní noviny občany.

Zda tomu tak skutečně bude, ukáže čas. Toho moc nezbývá. Pracovníci firem, které na náměstí pracují, mají stále napilno.

„Položím tak třicet čtverečních metrů dlažby za směnu. Metr znamená tak sto kostek," říká kameník Karel Karsai, který v pátek dokončoval s kolegy parkoviště.

Za prací do Vítkovic přijel až z jihu Slovenska, od Nových Zámků. „Práce tam je taky dost, ale neplatí," posteskl si.

Jeho „směna" znamená osm až devět hodin na koleně s kladívkem a hromadou žulových kostek. Těžko lze odhadnout, kolik jich na náměstí je. Většina plochy už je vydlážděna.

Také chodníky podél ulice Halasova jsou průchozí a lidé se tak snáze dostanou na poštu nebo do spořitelny. Předtím museli částečně po silnici. „Už aby to bylo. Trvá to déle než rok. Doufejme, že to stihnou a bude to tak krásné, jak slibovali," těší se už manželé Cieplovi, kteří včera směřovali na poštu. Ve Vítkovicích se narodili a žijí zde sedmdesát let.

Termín dokončení stavebních prací vyprší s posledním listopadovým dnem. Jak se v pátek vyjádřili zástupci dodavatelské firmy Strabag, pokud nenastanou nepříznivé klimatické podmínky, například sněžení, firma by jej měla dodržet a 30. listopadu náměstí předat.