Vizualizace modernizovaného planetária. Rozsáhlé stavební práce v objemu téměř 150 milionů korun byly zahájeny v roce 2012 a z 85 procent jsou hrazeny z evropských zdrojů. Zbytek ze státního rozpočtu.

Ročně do planetária, umístěného v příměstském lese v katastru Krásného Pole, zamíří na prohlídku nebo za některým z nabízených programů pro veřejnost až 55 tisíc návštěvníků. Na co se mohou těšit v novém?

„Na moderní projekční planetárium s digitálním sférickým kinem. Dále na zcela novou Galerii interaktivních pokusů, takzvané experimentárium, automatizované dalekohledy, malý venkovní amfiteátr," jmenuje Tomáš Gráf největší novinky a doplňuje: „Témata nových pořadů a exponátů už navíc nebudou jen astronomická, ale budou popularizovat všechny oblasti přírodních věd."

Atraktivní prostředí ruku v ruce se zajímavými programy by se po rekonstrukci mělo podílet i na zvýšení návštěvnosti. Podle Gráfa zde předpokládají, že se návštěvnost zvýší až na 90 tisíc lidí za rok. Ani do podzimu však zájemci o astronomii nepřijdou zkrátka a mohou navštívit programy v náhradním, takzvaném nafukovacím planetáriu v areálu Vysoké školy báňské Technické univerzity.

Ostravské planetárium bylo založeno v roce 1980 a je součástí VŠB Technické univerzity v Ostravě. Je třetím největším planetáriem v České republice a jediným zařízením svého druhu v Moravskoslezském kraji.

Vizualizace modernizovaného planetária.