Dlouho chystaná a očekávaná oprava již téměř zdevastovaného podchodu začala letos létě. Opravují se všechny přístřešky a vstupy do podchodu od zastávek tramvají a autobusů. Aktuálně jsou pro cestující tramvajovou dopravou vytvořeny provizorní zastávky u křižovatky ulice Horní s Provaznickou. 

Investorem stavby "Rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní, náměstí Ostrava -Jih" je Městský obvod Ostrava-Jih s finanční účasti Statutárního města Ostrava. Stavbu realizuje firma Stavos Stavba, a.s. Náklady 23 273 392 korun včetně DPH.

Rekonstrukce podchodu spojujícího Hotelový dům Hlubina a zdejší finanční úřad potrvá do příštího roku. Vedení radnice Ostravy-Jihu si od opravy slibuje větší bezpečnost. Místo vybaví novým osvětlením, kamerami a orientačním systémem pro nevidomé. Přibudou také bezbariérové plošiny.

Samotný podchod je 45 metrů dlouhý a 6 metrů široký. Jsou zde zhotovené podhledy v šedé barvě se zabudovaným dostatečným osvětlením. V podchodu u vstupu od zastávek budou bezpečnostní kamery. Obklady stěn podchodu jsou v šedivé barvě. Obklady vstupů jsou v barvě hnědo-červené.

V rámci rekonstrukce jsou opravovány střechy, odpady, rozvody elektrické energie a bezpečnostního systému. V případě vniknutí vody do podchodu je připravena jímka, z které se voda bude odčerpávat. V části vstupu do podchodu u Hotelového domu Hlubina jsou budovány nové chodníky.

Vše na téma Ostrava - její ostudy a ghetta najdete zde

„Aktuální klimatické podmínky, nevhodné pro pokládku protiskluzné podlahy v podchodu, bohužel prodlouží termín dokončení. Chceme, aby oprava podchodu byla provedena kvalitně a mohla dlouho sloužit. Proto stavitelé počkají na vhodné teploty kolem více než desíti stupňů. Rovněž nemohou být z důvodů klimatických podmínek dokončeny práce na vstupních přístřešcích z exteriérové části, přičemž část směřující do kolejiště si vyžádá výluku tramvajové dopravy, která bude plánována na Velikonoce 2021. Pro kolaudaci a uvedení komplexu do provozu je nutné dokončit finální protiskluzovou úpravu podlahy, která bude v hnědo-červené barvě,“ dodala Gabriela Gödelová, tisková mluvčí obvodu Ostrava-Jih.