V roce 2017 přišlo do ostravské zoo více než půl milionu návštěvníků. Potřetí v historii se tak podařilo překročit půlmilionovou hranici a zoo si nadále drží pozici významného turistického cíle nejen v Moravskoslezském kraji, ale i v rámci celé České republiky.

Již třetím rokem zoo chová přes 400 druhů zvířat. „V roce 2017 jsme se po krátké přestávce vrátili k chovu tří druhů ptáků – k ohrožené timálii sečuánské, k vzácně chovanému lorikulu modrotemennému a ohroženému holubu Bartletovu. Po letech chovu jsme během srpna a září přišli o sehraný pár puštíků vousatých,“ popisuje Jiří Novák, vedoucí zoologického oddělení.

Uznávaný gourmet Pavel Maurer
Nejezte, nepijte ani nežijte blbě aneb „Super jídlo“ za super ceny

Celkový počet zvířat v Zoo Ostrava je však rekordní v celé historii – 4073, to je o 33 více než v roce 2016. Rekordní je i počet mláďat, kterých se během roku narodilo celkem 1315. Je mezi nimi celá řada velmi vzácných a v řadě případů dokonce i raritních druhů.

Nejvzácnějším mládětem roku se bezesporu stalo mládě lemura Sclaterova. Vzácným mládětem je ostravský i česko-slovenský prvoodchov lemura mongoze a začátkem července se narodilo již čtvrté ostravské slůně. Sameček od začátku dobře prosperuje a jeho matka, pro niž to byl třetí porod, o svého potomka příkladně pečuje.

„Mezi ptáky je nejvýznamnějším odchovem mládě kondora královského, jehož jsme se v Ostravě dočkali po dlouhých 50 letech chovu,“ uvedla tisková mluvčí Šárka Nováková.

Za zcela mimořádný až raritní odchov považuje zoo mláďata kriticky ohrožené razbory menamské. Tato čtvrt století „nezvěstná“ drobná rybka (byla totiž považovaná za vyhubenou) byla pozorována v přírodě znovu až v roce 2012.

Ilustrační foto
Stipendia pro žáky. Kraj tak podpoří studium řemesel