„Rekreační plavba je ve světě fenoménem, kterému se dostává stále větší oblíbenosti. Slibujeme si od projektu posílení turistického ruchu," řekl primátor města Petr Kajnar.

Splavnost řeky Ostravice si před nedávnem na vlastní kůži vyzkoušela i redaktorka Deníku Martina Koziolová.

Její reportáž najdete na našich webových stránkách už tuto sobotu.

Splavnění se bude týkat nejen Odry, ale i Ostravice, Lučiny a Opavy.

„Připravili jsme revitalizaci Ostravice a je to logický krok, že se budeme bavit o tom, jak přistoupit k dalším řekám, které protékají Ostravou a nemají velký rekreační potenciál a nebyly z toho důvodu využity," uvedl Kajnar. Splavnění několikakilometrového úseku tohoto vodního toku od soutoku s Lučinou až po střet s Odrou by mělo být připraveno k rekreačním účelům na konci tohoto roku.

Memorandem se tak deklarovala podpora, kterou na jedné straně poskytne Ostrava tím, že připraví studii proveditelnosti, a na straně druhé Ředitelství vodních toků pomůže s financováním.

Zatímco vstupní investice města do projektu by měly být v řádu milionů korun, evropské dotace by měly pokrýt větší část nákladů. „Využít evropské peníze na vodě, je vždycky velmi zajímavé, protože Evropská unie podporuje vodní cesty až pětaosmdesáti procenty," sdělil Jan Skalický. Zpracování potřebné studie by mělo být dokončeno v příštím roce. Po navazující dvouleté přípravě projektu by se tak splavnění mohla Ostrava dočkat nejdříve v roce 2017.

TEREZA PINTÉROVÁ

K TÉMATU

Vodácký trénink v centru Ostravy close Čtyři nové branky nad Ostravicí, které tam město připevnilo v rámci rekultivace řeky před nedávnem, využívají ke svým tréninkům vodáci ostravských klubů. zoom_in
Čtyři nové branky nad Ostravicí, které tam město připevnilo v rámci rekultivace řeky před nedávnem, využívají ke svým tréninkům vodáci ostravských klubů. Podle Adama Šindlera ze Spolku vodáků Campanula jsou branky určené spíše pro trénink dětí předškolního a školního věku. Foto: Deník/Lukáš Kaboň
Více snímků najdete v přiložené fotogalerii.