„Ne, elektrotechnikem ani elektrikářem nejsem. Zato jsem za komunistů dělal traktoristu, pak jsem se stal mimo jiné tlumočníkem z angličtiny,“ vysvětlil Pajurek. Do chystání premiérového ročníku výstavy se dal z pozice fanouška oboru.

„Překládal jsem expertům z nadnárodních společností, kteří před časem zaváděli nejmodernější technologie v dolech OKD a tím to vlastně všechno začalo,“ dodal.

Teplárna ve Sviadnově zásobující Frýdek-Místek přestavuje dva kotle na plyn, budou jako záložní, hlavním palivem je tu totiž ekologická regionální biomasa, 12.8.2022.
První „bezuhelné“ město v regionu? Drastické zdražení tepla prý nehrozí

Zaujalo ho totiž, že horníci – narozdíl od zažitého pohledu na chlapy se sbíječkami – dostávali docela sofistikovaná zařízení. Které navíc musely až kilometr pod zemí fungovat naprosto bezpečně.

Festival Volty.cz se koná v Ostravě od 20. do 22. září 2022.

Nejprve stvořil Pajurek internetový portál Volty.cz (prý jediné, které jdou vidět) a pak zjistil, že v době po koronavirové pandemii nastal hlad po setkávání se. „Mnoho lidí už neláká působení jen v on-line prostoru, chybí jim tradiční, přímé kontakty,“ pokračoval s tím, že k výstavě zajistil na 20 až 22. září hned pět tisíc metrů čtvrerečních plochy v Trojhalí Karolina v Ostravě.

„Doma ve Frýdku-Místku bych takový prostor nesehnal a Ostrava je přece spádovým a krajským městem,“ nechal se slyšet Pajurek. Jenž samozřejmě zaznamenal „otřes“ v cenách energie, bez které se elektrotechnika neobejde. Na situaci pak zareagovaly například společnosti zabývající se přeměny slunečního záření na elektřinu i chytrými řešeními pro šetření s ní.

Fotograf a spolupracovník naší redakce Jan Smekal vytvořil obrazovou publikaci Frýdek-Místek - Tady jsem doma, 11.8.2022.
Frýdek-Místek – Tady jsem doma. Takto fotograf Jan Smekal zachytil tvář města

„Fotovoltaika, kogenerační jednotky, elektro-auta a plug-in hybridy, baterie na domácí použití…“ komentoval Pajurek co je mu v dané sféře nejbližší. Jak zdůraznil, na veletrhu Volty.cz to chybět nemá a i neodborník si může odnést tipy, jak v domácnosti ušetřit. Nebo pochytit nové trendy, třeba v osvětlení či bezdrátových přenosech. Vstupné bude každopádně zdarma.