O úspěšném replantačním zákroku, který provedli lékaři Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky FN Ostrava teprve šestiletému chlapci, informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Zabránili tak ztrátě ukazováčku jeho pravé ruky.

Mnohahodinová operace a následující intenzivní rehabilitace přinesly úspěch. Chlapec má po úrazu prst i celou ruku zcela funkční.

Nealkoholovým ztukovatěním jater trpí 25 – 30 % lidí na celém světě.
Jak zachránit tukem zvětšená játra? Lékaři radí, jaká samoléčba doma pomůže

Více než osmihodinový operační výkon provedl tým vedený MUDr. Luďkem Pliskou. Podle něj se jednalo o sečné i tržné poranění zároveň. „Tržný mechanismus úrazu poškodil šlachu a cévy i mimo amputační ránu a neumožnil jejich přímé sešití. Musel jsem je uvolnit až do dlaně a vysunout do amputační rány. Byla to hodně raritní situace a mravenčí práce. Naštěstí se šťastným koncem,“ řekl lékař, který provedl první replantaci už v roce 1997.

Odtržení prstu

„Za celou dobu fungování centra jsme provedli přišití prstu či celé ruky u 8 dětí. Tento chlapec byl zcela výjimečný v tom, že se jednalo o odtržení prstu, a v takových případech je samotná replantace a znovu přišití technicky velmi náročné,“ doplnil primář Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky MUDr. Martin Paciorek, MBA.

Replantovaný prst 6letého chlapce.Replantovaný prst 6letého chlapce.Zdroj: FNO

Práci lékařů centra vysoce ocenili zejména rodiče chlapce. „Pan doktor Pliska nás čekal už na Urgentním příjmu, když jsme přijeli sanitkou. A hned nám vysvětlil, že operace bude velmi dlouhá. Jsme vděčni, že se mu prst podařilo zachránit. A děkujeme i všem, kteří se o syna skvěle starali na Klinice dětského lékařství.“

Replantační výkony u dětí jsou velmi výjimečné. FN Ostrava je vedle Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a FN Královské Vinohrady jedním ze tří center v republice, která je provádí. Statut specializovaného Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky získala FN Ostrava v roce 2000. 

Zdroj: Youtube

Tento odborný úspěch ale není ojedinělý. Úspěšné replantace končetin se lékařům FNO povedlo provést již v minulosti. Zákroky jsou časté zejména na jaře, v období, kdy se hlásí o slovo sezona kutilských aktivit.

„Je třeba si uvědomit, že musí být obnovena každá struktura – cévy, nervy, kosti i šlachy. Cévy, aby končetina byla prokrvená, nervy, aby byla zachována citlivost, a šlachy kvůli pohybu. Pokud jde o vysoké amputace, s ošetřením kostí pomáhají traumatologové," popsal již dříve v rozhovoru pro Deník k tématu replantace primář Paciorek.

Regina Rázlová vlevo v Centru následné péče Praha, které se klientům otevře počátkem roku 2024
Lidí s Alzheimerem přibývá, posílí péče. Regina Rázlová vidí i v těžkosti krásu

Právě zkušenosti jsou současně s koordinací celé operace tím základním kamenem úspěchu.

"A práce v týmu krok za krokem tak, aby vše běželo, jak má. Velká zodpovědnost leží i na bedrech anesteziologů, kteří musí pacienta připravit tak, aby 12 hodin na operačním sále zvládl co nejlépe, aby měl monitorované funkce, aby nedošlo k otlakům nebo podchlazení. My pak vzhledem k dvou- až třímilimetrové tloušťce výživných cév operujeme pod mikroskopem, kde dvoumilimetrovou cévu sešíváme přibližně deseti stehy," dodal MUDr. Paciorek.

Žádný třas

Operujícímu chirurgovi se v žádném případě nesmí třást ruka. I jen jemný třes má z pohledu přes mikroskop podobu velkých výkyvů, takže mikrochirurgie by nebyla možná. Proto by měl každý operatér vědět, čemu se musí vyhýbat. Někdo je například citlivý na kávu," poznamenal tehdy Martin Paciorek a zároveň dodal, že samotnou operací práce s pacientem zdaleka nekončí.

„Důležitý je funkční výsledek. Polovina úspěchu závisí na kvalitním provedení operace, dalších padesát procent záleží na pacientovi, na jeho přístupu k rehabilitaci a především rehabilitačních pracovnících. Nestačí, že se nám podaří ruku perfektně přišít, pokud s ní pacient nebude cvičit, ztuhne a bude mít podobný efekt jako bioprotéza. To určitě není cílem. Ale je třeba počítat s tím, že rehabilitace je časově několikanásobně náročnější než samotná operace, doléčení trvá půl roku i déle. Rok trvá, než zcela prorostou nervy."

Bolest v kříži někdy během života postihne čtyři z pěti lidí.
Jak si doma nejrychleji ulevit při hexenšusu? Toto můžete okamžitě vyzkoušet

Někdy stačí se při práci s rotačními okružními pilami řídit jednoduchým pravidlem. Nepracovat v rukavicích a v oděvu s dlouhými rukávy. „K amputacím cirkulárkou dochází v 95 procentech případů právě proto, že kotouč pily nejprve zachytí rukáv nebo rukavici," dodal MUDr. Paciorek. Doporučuje, pokud už k amputaci prstu dojde, zabalit amputát do vlhčeného kapesníku nebo ubrousku, vložit do mikroténového sáčku a to celé dát do vody s ledem. To zaručí, že amputát bude delší dobu připraven k replantaci.

S takto uloženým amputátem je třeba se vypravit do jakékoliv chirurgické ambulance, kde bude zraněný ošetřen, případně – pokud to bude situace vyžadovat – bude převezen do některého ze tří replantačních center v republice. Jedním z nich je právě to ostravské.

„Určitě není vhodné uložit amputát přímo do ledu," upozorňuje závěrem lékař Paciorek s odkazem na případ, kdy byl zraněný přivezen do nemocnice i se třemi amputovanými prsty. Ty ale byly uloženy v autoledničce a cestou zmrzly tak, že už nebylo možné replantaci provést.