Ulice, která nikdy nespí. I za slogan Stodolní by se nyní hodil otazník. Vstává neboli ožívá se tady až po deváté hodině večerní, a to především jen v pátky a soboty. „Kdysi bývaly rušné i středy, ale to už moc neplatí. Před dvaadvacátou hodinou je všude poloprázdno, ne-li úplně prázdno,“ popisují návštěvníci.

Ti pravidelní bývají přitom nejčastěji mladšího data narození… a s tím souvisí jejich přístup k zábavě a tomu dalšímu, co ji doprovází. Narazit na partičku rockerů je skoro jako výhra v loterii, byť třeba v Barbaru tato muzika hraje z jukeboxu často. Stodolní jinak vládnou rytmy diska, techna a podobných „kolovrátkových“ zvuků.

„Mladí chtějí všechno hned a na maximum. Proč sedět celý večer u piva, když se můžou zlít vodkou a energeťákem? Nebo se raději hned zhulit…“ pokračují znalci poměrů (kteří si nepřáli zveřejňovat byť jen přezdívky).

Drogy? Samozřejmě!

Ale na jaké diskotéce se neobjevují? Vždyť ani mimo centrum to nebude výjimka.

Paradoxně v dobách největší slávy je Stodolní omamnými látkami vyhlášená. Nejméně jeden provozovatel rockového klubu se kvůli marihuaně zpovídá dokonce u krajského soudu; pokuřovali u něho nedospělí. A alternativní hudební scéna, okolo níž v okolí všechna zábava kdysi vznikala, nemá nikdy k drogám daleko.

A polští návštěvníci. Jedni je nemusí; jejich „pařba“ je totiž živější a hlučnější. Další se bez nich takřka neobejdou; vždyť jich jezdí celé party a útrata za konzumaci (levnější než v jejich domovině) je pro provozovatele skutečně nezanedbatelná. Nejvíce jich zde doráží v sobotu večer… a někteří si v neděli ráno nic nepamatují.

„Spousta knajp na jednom místě, v jedné si koupíš pivo a přejdeš do další, nikoho to netrápí,“ říká polský host představující se jako Andrzej. Osobně oceňuje především Café de la Ostrava, podobný podnik prý severně od české hranice nenajde. „Dvacet let funguje! Jak to dělají, že celou tu dobu vydrží?“ diví se Andrzej.

Jeho „kumpli“ z Myśłowic jeden přes druhého vychvalují striptýzy v klubech: „Polské jsou nastavené více na prachy. Tady se dostaneš za stovku dovnitř, za další stovku koupíš drink. Můžeš přes hodinu sedět a koukat se na to, jak se holky vrtí u tyče!“ Stodolní ulici pak porovnávají s Mariackou, která je v centru Katovic.

Katovice mají Mariackou…

Nikoliv nepodobná Stodolní je Mariacká ulice v Katovwicích. Je sice kratší a její „záběr“, co se okolí týká, je podstatně omezenější, než má ostravská lokalita. Nicméně i zde fungují puby, kluby či nálevny jeden vedle druhého.

„V pátek a v sobotu k půlnoci už tady nebývá nikdo střízlivý. Opíjejí se tu dívky… Co bude za deset let? Sodoma a Gomora!“ zaznívá z reakcí polské veřejnosti. Té navíc dosti vadí, že podniky v Mariacké ulici jsou na dohled od památného kostela (Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny), jenž ji dal její název. „Čím dále od kostela budou, tím lépe!“ míní věřící.

Pomohou česko-polské hlídky?

Bezpečnost a klid ve Stodolní ulici by měly po vzoru Mladé Boleslavi posílit společné česko-polské policejní hlídky. Alespoň si to myslí ostravský politik Lukáš Semerák. „V Mladé Boleslavi se to osvědčilo, tak by nebylo špatné tuto možnost vyzkoušet i v Ostravě,“ řekl Lukáš Semerák.