Když se k náměstí přiblížil slavnostní průvod s vojáky, četníky, legionáři, hasiči a třeba i zástupci velocipedistů, musel moderátor požádat přihlížející, ať jim umožní průchod.

Primátor Tomáš Macura přiznal, že organizátoři měli trochu obavy, aby Ostravané na oslavy v takovém nečasu dorazili. „Ukázali jste na svůj vztah k městu i republice a také to, že Ostrava žije historií,“ pochvaloval si účast primátor.

Slovo dostal i prvorepublikový ostravský primátor Jan Prokeš (v podání Marcela Školouta z Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě). Na pódiu ale promluvil i skutečný pravnuk Jana Prokeše a jeho manželka, historička, prozradila, že Jan Prokeš se s Tomášem G. Masarykem znal a měli přátelský vztah.

Na kabátech a bundách mnoha návštěvníků oslav nechyběla stužka s trikolorou, další měli třeba historické odznaky či dobové oblečení.
Velmi rušno bylo u stánků na náměstí. V nich se představovali nejen vojáci a četníci, ale také zástupci Sokola, Junáka a dobrovolnických spolků.

Oslav republiky se zúčastnili i sportovní kluby. U stánku hokejistů Vítkovic nebylo k hnutí, podepisovaly se tady legendy. Nechyběli František Černík, Ladislav Svozil či bývalý vynikající hráč a trenér Vladimír Vůjtek st. Ti, kdo si frontu vystáli, se dočkali i podpisu kapitána současného týmu Rostislava Olesze. Hokejisté Vítkovic také představili jedenáct historických dresů a nechyběl ani ten dvanáctý, současný.

close Oslavy 100 let republiky 27. října 2018 v Ostravě. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

„Škoda, že je tak mizerné počasí, ale jinak jste tady připravili pěkné oslavy,“ pochvalovala si atmosféru Vlasta Kočandrlová, která sice žije v Plzni, ale přijela navštívit dceru do Havířova. Oslavy založení republiky v Ostravě si ujít ale nenechala.

Od čtvrt na pět odpoledne se na náměstí uskutečnila dobová performance Oznámení vzniku republiky v Ostravě v roce 1918, v níž se představili herců Národního divadla moravskoslezského a Staré arény. V 17 hodin pak uvítali Ostravané, stejně jako při jeho návštěvě města v roce 1924, i prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Bohatý program je 27. října připraven nejen na Masarykově náměstí, ale i v areálu Slezskoostravského hradu. Tam vystupují folklorní soubor Hlubinka, jazzové uskupení Boris Urbánek and his Boris band combination. Dnešní program na Slezskoostravském hradě vyvrcholí ve 21 hodin velkolepým ohňostrojem.