Armáda podle slov premiéra Andreje Babiše v sobotu rozvezla do nemocnic a záchranným službám zhruba 51 tisíc respirátorů. Do ostravské fakultní nemocnice dorazilo pro potřeby regionu celkem 1560 respirátorů.

Respirátory budou distribuovány bezplatně, klíč k jejich rozdělování stanovilo Ministerstvo zdravotnictví. Z první dodávky dostane Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) 90 respirátorů třídy FFP2 a 300 FFP3. Zbytek se bude distribuovat krajským zdravotnickým zařízením a zdravotnické záchranné službě.

„Musím potvrdit že jsme obdrželi pouze 1200. Na základě intervence u ministra Vojtěcha nám bylo přislíbeno dalších 2000. Policie vypomůže 1000. Považuji tento způsob zajišťování ochranných pomůcek za nepřijatelný,“ uvedl v sobotu odpoledne na sociální síti Twitter hejtman MS kraje Ivo Vondrák s tím, že hodlá dále jednat.

V oficiálním prohlášení prohlásil: „Po Praze a Jihomoravském kraji jsme třetí kraj s největším počtem zdravotnických pracovníků. Očekávali jsme logicky také větší počet respirátorů v první zásilce, aspoň 5 tisíc kusů, které nutně naši poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb potřebují,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že po komunikaci se Správou státních hmotných rezerv, by mělo být ještě dnes pro potřeby Moravskoslezského kraje do FNO doručeno 2 000 respirátorů třídy FFP3.

„Je bohužel jasné, že dodané zboží zdaleka nemůže uspokojit potřebu. Věříme, že na základě sdělení vlády se v příštím týdnu situace výrazně zlepší,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník