Do stavby chce investovat dvě stě milionů korun. Součástí centra má být kromě 114 menších bytů také bazén, sauna, obchod, lékárna, bistro, kosmetika a další služby. Ředitel Beskydského rehabilitačního centra Milan Bajgar tvrdí, že stavět by se mohlo začít ještě letos, první senioři by se sem mohli nastěhovat na podzim roku 2009.

Před necelými pěti lety jste pozemky spolu s budovami koupili od Ostravy za symbolickou jednu korunu s tím, že v Petřkovicích bude nestátní zdravotnické zařízení, v němž budete zajišťovat následnou péči. Proč se to nepodařilo?

Když na nás město bývalý areál nemocnice převádělo, nevědělo, co s ním. Jeho udržování stálo dost peněz a magistrát měl jiné priority. Říkali jsme: Dobře, uděláme tu Beskydské rehabilitační centrum číslo dvě. Zpočátku šlo všechno výborně. Ministerstvo zdravotnictví nás maximálně podpořilo. Získali jsme předběžnou a velmi výhodnou smlouvu na úhradu péče od VZP. Proto jsme se snažili udržovat staré budovy, protože pro následnou péči je areál vhodný. Měli jsme projekt, vše bylo připraveno k rekonstrukci. Pak se ve zdravotnictví všechno změnilo. Byl vyhlášen stop stav na všechny nové kapacity. To znamenalo konečnou pro následnou lůžkovou péči v Petřkovicích i kdekoli jinde.

Měli jste i další plány. Proč nevyšly?

Poté jsme se velmi intenzivně snažili o centrum pro veterány. Neúspěšně. Stoh papírů s projekty a dokumenty k centru pro veterány je asi třicet centimetrů vysoký. Znamenalo to hodně cest do Prahy, hodně vydaných peněz. A po všech jednáních nic z toho. Armáda nakonec zřídila malé domy pro seniory v Karlových Varech a Jeseníku, přestože nejvíce veteránů žije v Praze, Ostravě a Brně. A doufá, že se veteráni budou od svých známých a blízkých stěhovat stovky kilometrů.

Vedení města prohlásilo, že jste nedodrželi podmínky kupní smlouvy. Pozemky sice po vás nebude moci pro pochybení úřednice vymáhat zpět, asi ale bude požadovat půlmilionovou pokutu. Jak vypadají jednání s městem?

Byli a jsme vždy připraveni se s ostravským magistrátem dohodnout. Myslím si, že najdeme společnou řeč. Do udržování chátrajících budov, oprav a ochrany petřkovického areálu jsme ze svých prostředků vložili více než pět milionů korun. Demolice objektů nás podle znalců přijde na více než jedenáct milionů korun. Tuto částku by muselo vydat i město. Za čisté pozemky by podle současných cen na trhu dostalo asi sedm milionů korun. Takže Ostrava miliony korun ušetří, a navíc bude mít unikátní bydlení pro seniory se všemi službami.

V Petřkovicích vybudujete centrum pro seniory. Nebude tu pobyt drahý?

Nájem bude určitě zahrnovat i náklady na výstavbu celého komplexu. Ze služeb si klient bude moci vybrat jen to, co bude potřebovat, například oběd, praní prádla, žehlení, nebo si bude vařit sám – to vše chceme nechat na něm. Podle nového zákona o sociálních službách půjdou nově peníze za klientem. Lidé mohou dostat dva, čtyři, osm nebo jedenáct tisíc měsíčně podle svého zdravotního stavu jako sociální dávku. Zřídíme přímo v Petřkovicích poradnu pro zájemce, už teď máme několik desítek lidí, kteří tady chtějí žít. Pro většinu lidí to určitě bude dostupné.

Co když si někdo bude chtít apartmán koupit?

Omezené množství apartmánů bude možné si i koupit. Uvažujeme o cenách kolem třiceti tisíc korun za metr čtvereční. Představujeme si, že lidé, kteří žijí ve velkých bytech nebo rodinných domech a už na ně nestačí, si pořídí něco přiměřenějšího, s celým komplexem služeb.

Pořád je to pro mnohé důchodce moc peněz…

Z Ostravy odešlo velké množství mladých do Prahy i do zahraničí, jsou úspěšní, a tady ve městě nechali své rodiče. Také v Ostravě už máme mnoho lidí středního věku, kteří intenzivně pracují a nemohou se dobře postarat o své rodiče. Myslím si, že by se mělo stát dobrým zvykem své rodiče podporovat. U nás stále přetrvává model, kdy rodiče předávají celý svůj majetek dětem, většinou jednomu z dětí, a děti se pak o majetek často pohádají. Asi by bylo lepší přijmout model ze zahraničí. Senioři, kteří celý život poctivě pracovali a mají byt, rodinný dům nebo chatu, mohou nemovitosti, na které už nestačí, prodat. Část utržených prostředků dát svým dětem, ale podstatnou část prostředků si nechat a připravit si pěkné stáří, například v takovém apartmánovém komplexu, který připravujeme v Petřkovicích. My se budeme snažit získávat podpory a granty na všech stranách, oslovíme sponzory, aby si pobyt u nás mohlo dovolit co nejvíce seniorů.

To, co říkáte, je hezké, ale i vy víte, že naše realita je přece jen jiná.

Je pravda, že mnoho dětí dnes své rodiče spíše vystrnadí do domova důchodců a obsadí jejich byty. A pak ještě čekají na příspěvek z důchodů svých rodičů. Pořád mám před očima ty davy dětí, které navštěvovaly své rodiče v LDN Klokočov, kde jsem po škole pracoval, zrovna v den termínu důchodu. Pak byl zase měsíc klid. Takových lidí se bydlení v Petřkovicích bohužel asi týkat nebude.