„Obracíme se na Vás ve věci rekultivace odvalu Heřmanice s žádostí a výzvou k pokračování v sanaci a rekultivaci zmíněného odvalu. Zajištění této sanace a rekultivace je, v souladu se zákonem o nakládání s těžebním odpadem, povinností státního podniku Diamo,“ stojí v otevřeném dopise řediteli Diama Ludvíku Kašparovi, který dostal do schránky také ostravský primátor Jan Dohnal a jeho náměstek pro životní prostředí Aleš Boháč.

Dvě trestní oznámení

Sledujeme v přímém přenosu vyřizování úroků? Právě Diamo totiž před několika měsíci podalo trestní oznámení kvůli odpadům navezeným do vzdušné stěny u heřmanické haldy. Oficiálně ho podalo na neznámého pachatele, podle smlouvy to však byla právě Ridera, kdo vzdušnou jámu nejprve hloubil a poté zavážel materiálem. Ten má být nehořlavý a bezpečně oddělovat prohořívající haldu od nedaleké skládky chemických odpadů OKK Koksoven.

Obchodní centrum Avion Shopping Park v Ostravě, ilustrační foto.
Brutální napadení dívky (10 let) a chlapce před ostravským obchodním centrem

Podle Diama tomu tak ale není. „Odebrané vzorky potvrdily, že výplňový materiál oddělovací vzdušné stěny má z části povahu stavebních odpadů s nadlimitním obsahem některých látek,“ řekl už dříve médiím mluvčí Diama Tomáš Indrei. Podle Seznam zpráv jde o plasty, tkaniny, dřevo či kovy.

Vše k tématu Kauza Haldy Heřmanice najdete zde.

Ridera to však odmítá a trvá na tom, že jde o odpovídající materiál. „Byl použit certifikovaný zásypový materiál, u kterého z jeho charakteru i z následných odborných a znaleckých posudků vyplývá, že je nehořlavý a z pohledu rizika samovznícení bezpečný a neškodný,“ uvedl začátkem roku člen představenstva Ridera Bohemia Roman Rohel.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka (ODS).
Miliardy z EU do kraje jsou v ohrožení. Náměstek Unucka: Času zbývá málo

Také Ridera na přelomu roku podala trestní oznámení. Rovněž na neznámého pachatele. „Způsobil, že nemůže pokračovat sanace, rekultivace a budování oddělovací vzdušné stěny,“ stálo v oficiálním prohlášení firmy s tím, že jde o zástupný problém a snahu zakrýt boj o miliardy korun státu.

Ridera poukazuje na pohyb třetích stran

K zastavení budování oddělovací stěny u haldy došlo v polovině roku 2022, v minulém roce pak Diamo kvůli těmto sporům zastavilo i samotnou sanaci odvalu Heřmanice, kde podniká několik subjektů. „Jsme přesvědčeni, že státní podnik Diamo nemůže rezignovat na svou zákonnou povinnost zajistit sanaci a rekultivaci odvalu Heřmanice,“ stojí dále v aktuálně zaslaném dopise Ridery. „Tímto vás vyzýváme k neprodlenému zahájení kroků a jednání, potřebných k tomu, aby sanace a rekultivace odvalu Heřmanice nadále pokračovala a byla co nejdříve dokončena,“ dostal k rukám šéf Diama Ludvík Kašpar od předsedy představenstva Ridera Bohemia Zdeňka Večeři a člena představenstva Romana Rohela.

Ivo Vondrák.
Ivo Vondrák chce zpět do vedení kraje. Pomoci mu s tím má nové hnutí s odborníky

Ridera v minulých dnech také uvedla, že jí chodí nejrůznější zprávy o nekontrolovaném pohybu osob a strojů třetích stran na heřmanické haldě. Právě ony, alespoň podle tvrzení Ridery, mohou vykonávat návozy černých skládek a navážení neznámého materiálu do nedokončené části vzdušné stěny. Vedle oficiálního vyšetřování ostravskou kriminálkou se tak v Heřmanicích rozehrává paralelní boj veřejně-soukromého sektoru.

Státní podnik Diamo se k dopisu s výzvou Ridery na obnovení sanace vyjádří s ohledem na složité vazby na haldě začátkem nového týdne.