Dej mi známku. Tak se jmenuje projekt, který loni v září zavedl ostravský dopravní podnik. Chodci, cestující, cyklisté či řidiči automobilů v něm mohou takzvaně on-line ohodnotit chování či práci řidičů městské hromadné dopravy (MHD) na škále od jedničky do pětky.

„Průměrné hodnocení je 2,2 a přispělo už více než 9700 uživatelů," řekl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht a doplnil, že hodnocení se průběžně sleduje.

„V případech, kdy u některého řidiče zaznamenáme opakovaně negativní ohlasy, provedeme cílenou kontrolu se zaměřením na nedostatky, na které cestující upozorňují, a zjištěné skutečnosti pak s dotyčným řidičem řešíme. Cílem je zlepšit naši službu pro cestující veřejnost," upřesnil Miroslav Albrecht.

On-line známkování většinou využívají pravidelní cestující MHD. „Myslím, že je dobře, že tento projekt funguje. Nevím, zda se chování řidičů díky této službě zlepšilo, ale je důležité, že si člověk může postěžovat. Já jsem na webových stránkách řidiče pochválila za včasné zareagování na automobil, který nedal přednost v jízdě. Řidič tak předešel nehodě a to jsem ocenila," popsala Monika Klečková z Ostravy-Výškovic.

Ne všichni řidiči ale tuto službu vítají. „Řeknu vám, že lidé mohou být zlí, naštvaní třeba z práce a tak si ,vylijí' zlost na nás tím, že na stránkách nadávají, že jezdíme jako ho..da, že jsme na ně nepočkali a podobně," namítl ostravský řidič autobusu a zaměstnanec Dopravního podniku Ostrava Roman, který nechtěl uvést příjmení.

Hodnocení je na internetové stránce www.dejmiznamku.cz umožněno komukoli. Stačí zadat základní údaje, jako je datum, aktuální čas a evidenční číslo vozu řízeného konkrétním řidičem. Cestující mohou připojit i doplňující komentář.

Podle mluvčího Dopravního podniku Ostrava si lidé nejčastěji stěžují na porušování předpisů, na nevhodné chování či nevhodnou techniku jízdy a také nešetří vulgarismy. Mezi komentáři se ale najdou i úsměvné připomínky.

„V komentářích jsme už objevili například hodnocení: Velmi SEXY řidič, popřípadě: Řidič na mě počkal, než doběhnu, ale v autobuse mě hned čapli revizoři, takže dávám 5," uzavřel mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.