Na konečné zastávce požádala řidička trolejbusu cestujícího, aby vystoupil. Když po přestávce najela k nástupní zastávce, muž se vrátil, začal být agresivní, rozbil směrové světlo i zrcátko a sprostě jí nadával. Řidička proto stiskla tlačítko „nouze" a přivolala pomoc. Speciální tlačítko využívají řidiči zhruba jednou za měsíc.

Nebezpečí

„Řidič ho používá ve chvílích, kdy se dostane do situace, která je z jeho pohledu pro něj nebezpečná. Jde nejčastěji o vulgární slovní urážky řidiče ze strany cestujícího nebo cestujících, které vyvrcholí fyzickým napadením, anebo se k němu schyluje," vyjmenoval mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht.

Upozornění

Ve chvíli, kdy řidič vozidla MHD stiskne bezpečnostní tlačítko nouze, odchází z palubního počítače prostřednictvím služební rádiové sítě oznámení do centrálního dispečinku Dopravního podniku Ostrava, který s touto zprávou dále pracuje.

„Na místo zpravidla vysíláme službu dopravního dispečinku a podle dalších indicií také policii anebo zdravotní službu," popsal Albrecht. Dispečer centrálního dispečinku má možnost od chvíle zaslání oznámení řidiče přepnout vysílačku ve vozidle do odposlechového režimu a monitorovat případně průběh incidentu. Má také možnost k řidiči hovořit, což může agresora odradit.

Městští strážníci mnohdy vyjíždějí na pomoc nejen řidičům, ale také cestujícím, kteří se stali terčem agresora. Nedávno se napadení nevyhnulo ani samotným mužům zákona. V autobuse je napadl třiačtyřicetiletý opilý muž. „Muž je nejprve na zastávce bezdůvodně verbálně napadal, urážel je a častoval vulgárními nadávkami. Ve svém jednání pokračoval i poté, co přijel autobus a všichni do něj nastoupili," uvedla mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová. Strážníci se snažili situaci uklidnit, ale muž je ignoroval a ve svých výlevech pokračoval. „Když pak na jedné z následujících zastávek muž začal vystupovat, na schodech se náhle otočil a jednoho ze strážníků udeřil opakovaně pěstí do kolene," popsala incident Zychová. Nouzové tlačítko mají k dispozici vedle řidičů MHD také zaměstnanci některých úřadů. V případě, že jej použijí, městská policie okamžitě ví, kam má vyjet.

V Ostravě navíc funguje i speciální nouzové tlačítko pro seniory. „Využívají je nejen v případě ohrožení, ale také tehdy, když se jim třeba udělá nevolno," řekla Zychová s tím, že projekt se osvědčil a podařilo se pomoci stovkám seniorů.