Místo si lze rezervovat na stránkách www.centrum.libros.cz.

„Je možno přijet i bez rezervace. Přednost ale budou mít účastníci, kteří si své místo rezervovali a včas se dostaví na domluvenou hodinu,“ uvedla Kateřina Špoková z ostravské policie s tím, že cílovou skupinou preventivního projektu jsou žáci autoškol, začínající řidiči a široká veřejnost. Jízda má simulovat stav po užití alkoholu či drogy. „Účelem akce je uvědomění si možných rizik a následků v souvislosti s jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek,“ uvedla Špoková.

Na ploše bude k dispozici pět totožných stanovišť. Účastníci si vyzkouší jízdu se simulátorem vidění opilého řidiče – alkobrýlemi –, a simulátorem účinku požití marihuany – drogobrýlemi.

První jízda proběhne za normálních podmínek bez brýlí. „Úkolem bude na jednoduché trase objet kužely takzvanou osmičkou. Poté si řidič vystoupí, nasadí si speciální alkobrýle a jízdu opakuje. Musí dojít k vozidlu, odemknout, nasednout, nastartovat. Další jízda bude na osobní odvaze. Třetí jízda se opakuje, ale už za pomocí drogobrýlí,“ uvedla Špoková. Spolu s řidičem usedne do vozidla i policejní instruktor, který bude dohlížet na bezpečnost.

Po jízdách se uskuteční krátká beseda s dopravními policisty na téma alkoholu a drog za volantem. „Na závěr účastníci dostanou samolepku na vozidlo s logem projektu a jednorázový alkohol test. To pro případ, že by si v budoucnu nebyli jisti, zda mohou bez černého svědomí usednout za volant,“ vysvětlila Špoková s tím, že na akci je volný vstup.