„Něco takového je vyloučeno,“ prohlásil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka s tím, že trestné body lze získat dvěma způsoby.

Pokud hříšníci přímo na místě souhlasí se zaplacením pokuty, zároveň tím berou automaticky na vědomí, že příslušný úřad jejich provinění ohodnotí tabulkově danými body. „Za této situace již řidiči vyrozuměni nebývají,“ řekl Hanzelka.

Při kontrolách jsou na to motoristé většinou upozorněni. „Zákon nám sice tuto povinnosti neukládá, ale zpravidla to děláme. Navíc řidiči dobře vědí, kolik bodů se dává za jednotlivé přestupky,“ prohlásil mluvčí severomoravské policie Milan Klézl.

O sankci v podobě trestných bodů se rozhoduje také ve správním řízení. To následuje poté, když motorista odmítne uznat svou chybu nebo o svém přestupku vůbec neví – například jej při překročení rychlosti zachytí kamerový systém. „Je nutné ale zdůraznit, že motorista je nejprve předvolán k projednání přestupku, teprve pak se rozhodne o sankci. Nemůže se tedy stát, že přijde na úřad a tam se dozví o trestných bodech,“ prohlásil Hanzelka. V šoku ale často bývají piráti silnic, kteří až dosud unikali klasickým radarovým kontrolám. Díky tomu měli čistý bodový štít, netušili však, že jejich prohřešky zachytily kamerové systémy. „Může se stát, že takových přestupků, o jejichž odhalení dotyční nevědí, je více. A přestože předtím neměli na svém kontě žádný bod, v rámci jediného přestupkového řízení jich na konci nasbírají třeba i dvanáct,“ uzavřel Hanzelka.