Ty teď vozí návštěvníky na trase mezi Dolní Oblastí Vítkovic a zoologickou zahradou. „Přiznám se, že vůbec nevím, kolik kolegů mělo o tuto práci zájem. Já se přihlásil a vybíral náš vedoucí,“ vyprání mi před nablýskaným světle modrým patrovým „krasavcem“ značky Scania šestačtyřicetiletý zkušený autobusák.

Skupina řidičů, kteří budou obsluhovat víkendové linky s doubledeckery prý čítá asi deset lidí. Tamajka už má za ty roky beztak na kontě milion kilometrů, autobusem nejednou zavítal i do Londýna, který je legendárními červenými doubledeckery proslulý. Usednout za volant opravdového patrového autobusu se mu ale poštěstilo až v Ostravě, kde žije.

Modré scanie jezdily už od listopadu na městské lince 78, dnes je z nich „osmdesátosmička“ vozící turisty. „Trénoval jsem na doubledeckeru asi dva měsíce a nic zásadního mě nepřekvapilo. Prostě je to autobus. Je třeba dávat pozor a jezdit opatrně,“ říká stroze.

Nenarazil prý na nic, s čím, by měl problém. „Těžiště je dole, takže pohoda,“ říká Tamajka a pochvaluje si, že tyto vozy značky Scania jsou oproti solarisům, které jezdí v ostravské MHD, lehčí, lépe se ovládají. Ani při couvání prý není problém, řidič má k dispozici kamery.

close Zdeněk Tamajka nyní jezdí s doubledeckerem. info Zdroj: se souhlasem Z. Tamajky zoom_in Zdeněk Tamajka nyní jezdí s doubledeckerem.

Vůz je vysoký čtyři metry a po trase, kterou doubledeckery budou jezdit z Vítkovic do zoo ve Slezské Ostravě, není žádný podjezd. Takže taky žádná nástraha. Tou se ovšem ukázaly vysoké obrubníky na točně u zoologické zahrady, o které jeden z doubledeckerů při příjezdu lehce zavadil.

„Je to velké jako kamion, takže i když jsou po cestě troleje, není problém. A právě kvůli trolejím na trase nemají ostravské doubledeckery odkrytou střechu. V Ostravě je asi jediné místo, kam tento autobus nemůže, a to je „myší díra“ u Dolu Odra, u koksoven v Přívoze. Tam projedou jen auta ne vyšší než tři mety osmdesát.

Autobus uveze 68 cestujících a má samozřejmě klimatizaci. Tu zřejmě bude i Zdeněk Tamajka v létě zapínat, neboť minimálně toto léto bude o víkendech s doubledeckerem brázdit ostravské ulice. „Víkendy? Nemám s tím problém, jsem svobodný,“ usmívá se sympatický řidič a dodává, že jízda s tímto autobusem je pro něj bonus k běžné práci.