"Průtoky mají klesající tendenci v celém povodí. Situace se uklidňuje. Výrazně pršet by mělo až v pátek odpoledne. Do soboty by mohlo spadnout do 20 milimetrů srážek. Nepředpokládáme ale, že by to mělo mít vliv na povodňovou situaci. V nejhorším se jen zastaví či zpomalí pokles hladin," vysvětlila řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Odříznuté Držkovice

Voda z rozvodněné řeky Opavy zcela odřízla od okolí opavskou část Držkovice. Zaplaveny jsou všechny tři přístupové silnice. Projedou po nich jen velké hasičské vozy, jež převážejí obyvatele, kteří o to mají zájem. 

Pokud se někdo chce dostat do Držkovic nebo z Držkovic sám, může tak učinit jen pěšky a ve vysokých holínkách. V posledních hodinách i za asistence hasičů. Ti také pomáhají s odčerpáváním vody, která se dostala i do sklepů rodinných domů.

"Voda od noci klesá. Takže zaplavenými silnicemi už projedou hasičská auta. Kdo si zavolá, že potřebuje třeba do práce či domů, hasiči jej převezou," řekl starosta opavské části Vávrovice, pod kterou Držkovice spadají, Miroslav Kořistka.

Opavsko, středa 14. října 2020:

Fotogalerie: Situace na Opavsku ve středu 14. října 2020

Děsivá situace v Kravařích

Situace se uklidnila i v Kravařích, kde se ve středu připravovala možná evakuace obyvatel části Dvořisko. Šlo o stovku domů.

Hladina tam podle měřicího čidla o 23 centimetrů překročila hranici třetího stupně a podle představitelů města hrozilo možné zatopení domů. V noci ale i tam hladina začala klesat a obavy se nenaplnily.

Kravaře, čtvrtek 15. října 2020:

Fotogalerie: Kravaře, 15. října 2020

Karvinsko: Protipovodňová hráz chybí

Rozvodněná Odra na Bohumínsku opět škodila. Nejen ve středu, ale i celý čtvrtek čerpali hasiči vodu ze zahrad a sklepů rodinných domků v Nové Vsi a Pudlově. "Doufáme, že se konečně dostaví protipovodňová hráz," říká místostarosta Bohumína, který vodní varování nebere na lehkou váhu. 

„V Nové Vsi měl zahradu zalitou prakticky každý. Něco málo bylo v Šunychlu, ale hlavně v Pudlově, kde se voda dostala lidem do sklepů. A to byla jen dvouletý voda, upozorňuje místostarosta Bohumína Lumír Macura - více zde.

Bohumín, středa 14. října:

Fotogalerie: Následky deště na Karvinsku, středa 14. října 2020

Strach na Novojičínsku

Hodiny prožité v obavách mají za sebou obyvatelé některých obcí na Odersku a Bílovecku. Po vytrvalých deštích se ve středu 14. října se hladiny řek v některých místech zvedly až na III. stupeň povodňové aktiviy a chybělo málo k další povodni - více zde

Jistebník nad Odrou, středa 14. října:

Fotogalerie: Situace v Jeseníku nad Odrou a okolí