„Sešlo se nás zhruba 250, dalších 40 zájemců jsme museli odmítnout, protože kapacita všech sálů už byla zcela zaplněna,“ říká Zdeňka Dudková, která společně s manželem a členy spolku Senioři Hrušov setkání organizuje od roku 2003.

Je krátce před jedenáctou dopoledne a v sálech restaurace je rušno. U všech stolů se čile debatuje. O čem?

„Hodně vzpomínáme na starý Hrušov, kde bylo skoro všechno. Koupaliště, doktoři, školy, pošta, spořitelna, náměstí, kino i obchod Baťa. To všechno bývalo kdysi v Hrušově, teď tam není skoro nic,“ pokyvují hlavami rodáci a přátelé této ostravské čtvrti.

close Letošního už 11. ročníku akce se zúčastnilo 250 lidí, dalších zhruba 40 museli organizátoři odmítnout. I tak byly ale sály restaurace Prostor zaplněny do posledního místečka. info Zdroj: Deník/Břetislav Lapisz zoom_in

Další účastníci procházejí sály, někteří si prohlížejí nástěnky, které připomínají život starého Hrušova.

Slavní hrušovští rodáci?Hrušov je místem, kde se narodily pozdější slavné osobnosti. Například herec Vlastimil Brodský, zpěvačka Marie Rottrová či herec Karel Fiala (slavný Limonádový Joe). Svého zástupce má i mladší generace. Prarodiče a otec světoznámého plastického chirurga Bohdana Pomahače žili v Hrušově v ulici Ke Kamenině.

Na nástěnce je kromě archivních textů a fotografií z minulosti i aktuální vzkaz od slavné rodačky, zpěvačky Marie Rottrové. „ Omlouvám se, že nepřijedu. Musím odjet zpívat do Popradu. Všechny ,HRUŠOVÁKY’ ode mě moc pozdravujte.“

Další rodák, otec světoznámého plastického chirurga Bohdana Pomahače, mezi účastníky nechyběl.

Jsi to ty?

Příznačné pro setkávání hrušovských rodáků je i to, že se na nich setkávají lidé, kteří se několik let třeba neviděli a rádi se s bývalými kamarády či známými podělí o novinky ze svého života. A také si zavzpomínají na starý Hrušov.

„To byla čtvrť, kde to žilo. Teď to není místo, kde by měl člověk toho moc obdivovat. Skoro nic tam už nezbylo,“ říká Rudolf Medula, který si povídá s Miroslavem Mamulou. Bývalí kolegové z dílny jedné ostravských šachet si mají co říct. Stejně tak Libor Janča a Bohuslav Berek.

Nebo třeba Zdenka Knoppová a Božena Lichnovská, které si prohlížejí už zmíněnou nástěnku. Dívají se na fotografie a hledají své známé.

Lenka Matysíková (rozená Vítková) sedí na židličce v předsálí a odškrtává ze seznamu jména účastníků, kteří už dorazili. Také se usmívá a poradí i těm, kdo třeba někoho hledají. A vysvětluje, že neocenitelným pomocníkem jsou pro účastníky setkání jmenovky. Ty mají ženy připnuty na svých šatech, kostýmcích, chlapi na sakách i košilích.

„Občas se někdo blíží k sousedovi a je vidět, že si není jistý. Pak si přečte jmenovku a zaraduje se, že se trefil a opravdu potkal bývalého kamaráda nebo známou. Ženy mají na jmenovce i příjmení za svobodna,“ vysvětluje Lenka Matysíková. Ta patří mezi ty nejmladší účastníky setkání a pomáhala s organizací akce.

close Letošního už 11. ročníku akce se zúčastnilo 250 lidí, dalších zhruba 40 museli organizátoři odmítnout. I tak byly ale sály restaurace Prostor zaplněny do posledního místečka. info Zdroj: Deník/Břetislav Lapisz zoom_in

Fotogalerie: Setkání rodáků a přátel Hrušova

Setkání rodáků a přátel Hrušova mělo letos silnou konkurenci. Konalo se 26. května, kdy se slavil Den Slezské, a fotbalisté Baníku hráli rozhodující zápas o udržení v lize.

„Pár chlapů sice na fotbal pospíchalo, ale na terasu restaurace dorazili místo nich další rodáci či přátelé Hrušova, takže zábava pokračovala až do večera,“ dodala na závěr spokojená Zdeňka Dudková.