„Bo prostě nevydělávala. V závodech končívala druhá nebo třetí. Přestože její otec Magic i matka Bambas vyhrávali, co se dalo,“ vysvětluje chovatelka chrtů Hana Válková z Poruby. Pro dalšího do smečky se s přítelem rozhodují kvůli tomu, že nejstarší fenka je už ve velmi pokročilém seniorském věku.

Oslovují proto českou neziskovou organizaci Chrti v nouzi, která zachraňuje vyřazené irské a španělské dostihové psy. „Ti znají ze svého života jen kotec, auto a dráhu. Po třech čtyřech letech jsou, jak se říká, za zenitem a majitelé neváhají nechat je uspat. Mnozí mají potíže po dopingu steroidy,“ popisuje Válková.

Adopce chrta je podle ní skoro jako osvojení cizího dítěte. „Museli jsme vyplňovat dotazníky a pustit domů i něco jako chrtí sociálku,“ líčí s tím, že na fence s celým jménem Banba Bo Peep se doslova telepaticky shodla s partnerem. Když mu posílá její údaje na mobil, přichází mu od něj fotka stejného vybraného pejska!

Bo má v Ostravě-Porubě nový domov přibližně měsíc a socializuje se velmi rychle. „Jen to první seznámení se schodištěm bylo pro ni docela traumatizující. Nikdy předtím schody neviděla, zarazila se a museli jsme ji nahoru zlákat pamlsky,“ pokračuje chovatelka, která pracuje jako sálová sestřička na očním v nemocnici.

Adoptovaná fenka greyhounda se, jak podotýká, po jejím odchodu do práce obyčejně stěhuje do postele k déle vyspávajícímu příteli. „Chrti se navzájem milují, sžití Bo s naší patnáctiletou Bambínou a čtyřletou Eni je v klidu. Jsme také v kontaktu i s paní Fionou Goff z Irska, z jejíž rodiny Bo máme,“ poznamenává Válková.

Přírůstek s výškou v kohoutku 70 centimetrů a váhou 35 kilogramů nenechává chladnými ani její již dospělé děti přejí si samozřejmě chrta dalšího! „Máme vybraného. Je to Rio vysoký 76 centimetrů a vážící 36 kilogramů a před Vánoci bychom si pro něho měli přijet,“ dodává. Štěňata ale nebudou, chrti jsou kastrovaní…