Pro budoucnost města je důležitý superpočítač

Petr Kajnar,primátor Ostravy, ČSSD:

Navzdory tomu, že čelíme vážným dopadům hospodářské krize a výraznému snížení daňových příjmů města, se nám daří pokračovat ve všech důležitých projektech. V průmyslové zóně Mošnov vzniklo tři sta nových pracovních míst, v Hrabové v poslední polovině roku přibylo dokonce 450 míst.

Mezinárodní ratingové agentury pozitivně hodnotí finanční kondici města. Standard & Poor´s potvrdila hodnocení A/A-1 a změnila výhled do budoucnosti ze stabilního na pozitivní. To je určitě dobrá zpráva.

Největší hrozbou pro rozvoj města je připravovaná novela zákona o rozpočtovém určení daní, která vezme Ostravě skoro jednu miliardu korun ročně. Nerad bych to zakřikl, ale také díky hlasitému odporu města a jeho obyvatel se nám podařilo získat ve vládě silné spojence, kteří slíbili, že nepodpoří žádnou novelu poškozující příjmy největších měst v zemi.

Aktivně pokračujeme v projektech, které snižují městské výdaje a tvoří prevenci korupčního jednání. Jde zejména o rozvíjení systému sdružených nákupů, který výrazně snižuje ceny nakupovaných služeb a zboží. Nejviditelnějším úspěchem je snížení výdajů za služby mobilních operátorů, které jsme přinutili jít s cenou dolů až o 87 procent. Trápí nás nadále nevyhovující stav životního prostředí. ArcelorMittal letos nechal instalovat nový filtr, který sníží roční emise o 270 tun. To je pozitivní zpráva. Tím to samozřejmě neskončí a nesmí skončit. Vážným problémem jsou ropné laguny.

Pro budoucnost města je důležité, že byl schválen projekt superpočítače na Vysoké školy báňské Technické univerzitě Ostrava, jehož přípravu finančně podpořilo i město Ostrava. V Ostravě tak vznikne vědecko-výzkumné centrum evropského významu.

NÁZOR DENÍKU

Petr Kajnar začal své druhé volební období v křesle primátora tím, že si hned naštval všechny fotbalové fanoušky, když dal červenou dlouho slibované stavbě nového stadionu ve Svinově. Od přestavby vítkovického stadionu teď raději dává ruce pryč, jako by tušil, že projekt, který kočírují náměstci Srba a Štěpánek, nemůže skončit jinak než průšvihem. Jinak je to ale stále ten stejný Kajnar občas vytáhne z rukávu nějakou přemrštěnou vizi à la koncertní síň za miliardu, občas působí roztěkaně, jindy naopak reaguje věcně a s velkým přehledem. Průmyslové zóny, u jejichž zrodu stál, se dál a dál rozvíjejí. Uvidíme, co ještě Petr Kajnar v Ostravě ukáže, netají se totiž tím, že by chtěl zkusit „velkou“ pražskou politiku třeba jako ministr. Z veřejných vystoupení primátora je zjevné, že pojal přesvědčení o své vlastní nepostradatelnosti a božskosti. Na druhé straně ale stojí fakt, že ho volilo hodně lidí, kteří ho asi mají rádi.


HODNOCENÍ DENÍKU: 3

Přečtěte si také:TEST DENÍKU: Rok u moci. Znají Ostravu?


Jiří Srba, náměstek primátora pro investice, ČSSD

Přes ekonomickou krizi se Ostravě daří i díky evropským penězům a půjčkám od evropské investiční banky investovat stovky milionů korun. Letos v září třeba začala stavba „Prodloužená ulice Porážková“. Nyní probíhají soutěže na dodání zhotovitele dostavby tramvajové zastávky, na realizaci komunikace „Nová ulice Prodloužená“.

Obě mají být hotovy do konce příštího roku. Začala také celková rekonstrukce Divadla Petra Bezruče. Dalších více než 250 milionů korun padlo na rekonstrukci vodovodu a kanalizací. Nespí ani projekt revitalizace řeky Ostravice. Připravujeme budování terminálu Hranečník, nové pavilony v zoo, rekonstrukci Komenského sadů. Počítáme i s investicemi do městských společností nebo do projektů spolufinancovaných z evropských fondů.

Rekonstruuje se městský stadion ve Vítkovicích, který bude využit nejen pro fotbal, ale také například pro atletiku. Jaké budou konečné náklady na rekonstrukci městského stadionu, bychom chtěli vědět do konce roku.

NÁZOR DENÍKU

Dělá si z nás Jiří Srba svou závěrečnou větou legraci? Jako náměstek je sice pro veřejnost takřka neviditelný, jeho „klika z Jihu“ ale splnila svůj stěžejní úkol a prosadila rekonstrukci Vítkovic na úkor stavby nového fotbalového stadionu. Jen se prý teď jenom neví, kolik to bude stát. Vrabci na špici radniční věže si přitom štěbetají, že se při této zakázce rozkutálejí stamiliony.

HODNOCENÍ DENÍKU: 4


Simona Piperková, náměstkyně pro kulturu a zdravotnictví, ČSSD

Město podpořilo desítky kulturních akcí, festivalů a multižánrových projektů a chce v tom pokračovat. Podařilo se nám zajistit financování kulturních zařízení a finanční podporu akcí ve stejné výši jako loni a zachovat tak podíl výdajů do kultury ve výši deseti procent z celkových výdajů města.

Na druhé straně je potřeba hledat úspory. Podařilo se nám vypořádat se se ztrátou v hospodaření Národního divadla moravskoslezského a najít úspory ve výši dvaceti milionů korun realizované postupně do roku 2014 s tím, že divadlo bude i nadále čtyřsouborové.

Městská nemocnice Ostrava poté, co se jí podařilo stabilizovat lékaře v souvislosti s akcí „Děkujeme, odcházíme“, prošla výraznou změnou, když došlo k jejímu sloučení s Městskou záchrannou službou Ostrava. Jsem ráda, že vše proběhlo tak, že pacienti nic nepoznali, a když ano, tak pouze v dobrém.

Nemocnice má špičková oddělení, letos byl opraven pavilon dětského lékařství, vybudována moderní porodnice a nakoupila se nejmodernější zdravotnická technika.

NÁZOR DENÍKU

Nastoupila do vedení města krátce poté, co všichni vystřízlivěli po neúspěchu v klání o Evropské hlavní město kultury 2015. Místo dalších milionů sypaných do kultury tak musí přemýšlet, kde naopak peněz ubrat. Rázně osekat obří rozpočet molochu jménem Národní divadlo moravskoslezské pro ni bude zkouškou, která ukáže, jestli je ženou na správném místě. Za bezproblémové sloučení městské nemocnice a záchranky už si nějaké plusové body vysloužila.

HODNOCENÍ DENÍKU: 1-


Dalibor Madej, náměstek primátora pro životní prostředí, ODS

Jedním z výsledků společných jednání s odborníky na životní prostředí, veřejnou i státní správou a se zástupci velkých znečišťovatelů, které začalo na první konferenci o životním prostředí, již jsem uspořádal v roce 2007, bylo i letošní odprášení aglomerace v huti ArcelorMittal Ostrava.

Žaloba na stát leží v Praze na soudu a netušíme ani nemáme zákonnou možnost prověřit, zda se s ní něco děje. Ale nemám pocit, že byla zbytečná. O situaci u nás se konečně jedná na ministerské úrovni, odkud se dá skutečně něco ovlivnit.

Ropné laguny jsou další problém, kvůli kterému se občané oprávněně zlobí. Město má velmi malé možnosti, jak průběh realizace této státní zakázky ovlivnit. I proto chceme koupit sousední pozemky v areálu Ostrama a pohlídat si jejich vyčištění.

Za posledních šest let jsme několikanásobně zvedli částku, kterou dáváme na čištění komunikací, abychom snížili sekundární prašnost. Chystáme v celém městě výsadbu pásů izolační zeleně náklady půjdou do desítek milionů.

HODNOCENÍ DENÍKU

Ke znečištěnému ovzduší nám přibyl smrad z lagun. I největší optimisté už ztrácejí naději, že se bude dát v Ostravě někdy dýchat čistý vzduch. Náměstek pro životní prostředí většinou tvrdí, že jeho snahu o zlepšení brzdí malé pravomoci. Stále tak zůstává nezodpovězena otázka, k čemu jeho resort vůbec je. Fakt je, že v tomto nevděčném resortu má město skutečně částečně svázané ruce a mnohým lidem by se Madej nezavděčil, ani kdyby byl celý zelený.

HODNOCENÍ DENÍKU: 3


Martin Štěpánek, náměstek pro školství, sociální věci a sport, ODS

V sociální oblasti vstoupil v platnost 3. komunitní plán sociálních služeb a souvisejících aktivit pro roky 2011 až 2014. Byla zahájena dlouho odkládaná výstavba komunitního centra v Mariánských Horách, jež by mělo přivítat první klienty v roce 2012. Dalším projektem je objekt pro seniory se zvláštními potřebami v ulici Zukalově, bude otevřen v příštím roce.

Zahájili jsme rekonstrukci Městského stadionu ve Vítkovicích. Ve stadiu příprav je částečná rekonstrukce ČEZ Arény, pokračuje se v procesu výběru vhodného místa pro halu na míčové sporty. Velmi úspěšně jsme zvládli organizaci ME v atletice do 23 let. Pokračuje dobrá tradice Zlaté tretry či Davis Cupu.

Letos došlo k navýšení kapacit v mateřských školách v několika městských obvodech, rozhodli jsme o vybudování nových prostor v Krásném Poli. Nedávno byla vypracována koncepce bydlení v Ostravě a chceme v další činnosti rozpracovat témata jako je bydlení pro seniory a sociálně slabší obyvatele.

NÁZOR DENÍKU

Budovat zázemí pro seniory nebo navyšovat kapacitu mateřských školek je jistě záslužná práce. Ve Štěpánkově roční bilanci jsou ale nejzajímavější kroky týkající se rekonstrukce vítkovického stadionu a slova o přípravě další rekonstrukce už tak předražené ČEZ Arény. Chybí už jenom to, aby se na scéně objevila partička okolo podnikatele Václava Daňka (už jednou arénu rekonstruoval jeho Tchas) a dala se do práce ve vítkovickém areálu znovu.

HODNOCENÍ DENÍKU: 3-


Tomáš Petřík, náměstek primátora pro finance, ODS

Velkým tématem, které v posledních měsících hýbe Ostravou, je návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní. Tento návrh z pera ministerstva financí by Ostravu připravil takřka o miliardu korun ročně. Proto vedení města podniklo řadu kroků, aby se tento záměr nenaplnil. Absolvovali jsme řadu jednání s předkladateli novely, představiteli měst a obcí, poslanci, senátory i jednání s premiérem. Bylo nám přislíbeno, že v této podobě zákon předložen poslancům ke schválení nebude.

Ekonomická krize dopadá samozřejmě i na Ostravu. To ale nemůže být důvod ke zhoršování ekonomické kondice města. Nižším příjmům města v tomto roce průběžně přizpůsobujeme i výdaje tak, aby město uzavřelo své hospodaření v prosinci vyrovnanou bilancí. V těchto dnech sestavujeme rozpočet města pro další rok. Práce to není snadná, protože vyhlídky a prognózy stran příjmů města nejsou příliš optimistické. Na otázku, kde budeme muset více šetřit, je odpověď jednoduchá. Takřka všude.

NÁZOR DENÍKU

Tomáš Petřík má pod palcem ostravské finance v nelehké době, kdy daňové příjmy do městské kasy klesají, všichni se bojí další hospodářské krize a navíc se objevil strašák v podobě novely zákonao rozpočtovém určení daní. Přes to všechno drží město v dobré finanční kondici, jeho úsporné kroky se dají považovat za velmi rozumné.

HODNOCENÍ DENÍKU: 1-


Aleš Boháč, náměstek primátora pro dopravu, ČSSD

Také oblast dopravy přibrzdil o stovky milionů korun nižší rozpočet města. Přesto se nám podařilo realizovat opravy místních komunikací, například ulic Ruské, Sokolské, Závodní, U Cementárny, Lihovarské, Horní, zahájit výstavbu ulic Prodloužené a Porážkové. V oblasti Nové Karoliny budujeme nové komunikace za 319 milionů korun. Začala rekonstrukce světelných signalizačních zařízení v křižovatkách ulic Slovenské a Hlučínské, Nádražní a Mariánskohorské a dalších, přechodů pro chodce v Plzeňské ulici s celkovými náklady 28,3 milionu korun.

Otevřeli jsme cyklostezku trasy M v úseku od Intersparu k Tesku v Porubě. Příští rok zahájíme realizaci dalších etap cyklostezek podél řek Ostravice a Odry. Město Ostrava spolufinancuje stavby státu a kraje, například most na Českobratrské, Svinovské mosty, Prodlouženou Rudnou, Prodlouženou Místeckou. Náklady na údržbu místních komunikací ve správě města dosáhly minulou zimu 18,5 milionu korun, nadlimitní čištění silnic na území města stálo 22 milionů.

NÁZOR DENÍKU

Nejmladší náměstek Aleš Boháč ve svém výčtu raději nezmiňuje Akci Smog, kdy lidé mohli uplynulou zimu v době nejšpinavějšího ovzduší jezdit MHD zdarma. Asi proto, že tato akce za dvacet milionů korun potěšila hlavně bezdomovce, a obyčejné Ostravany zvyklé kupovat dlouhodobé jízdenky spíše naštvala. Jinak je ale jeho práce na resortu dopravy příjemným překvapením. Zdá se, že za cílem zkvalitnit dopravu v Ostravě jde Boháč s velkým nasazením.

HODNOCENÍ DENÍKU: 2

ROK PO VOLBÁCH OČIMA OPOZICE

Eva Schwarzová, hnutí Ostravak

Podařilo se nám prosadit návrh na změnu obecně závazné vyhlášky, kterou se reguluje provozování výherních hracích přístrojů na území města. Tato změna umožňuje centrálnímu městskému obvodu postupně vyčistit tuto část města od výherních hracích přístrojů.

Podařilo se nám napravit některé procesní nešvary provázející hlasování zastupitelstva – klademe důraz na dodržování zákonných termínů, takže se s projednávanými záležitostmi mohou občané města seznámit. Prosazujeme respektování pravidel pro poskytování veřejné podpory, upozorňujeme na nedostatky ve smlouvách, které vedení města uzavírá a které by mohly následně způsobit škody.

Přejeme si, aby si všichni zastupitelé uvědomovali, že mají trestněprávní zodpovědnost za svá rozhodnutí, a aby nehlasovali bez dostačujících informací jen podle své stranické příslušnosti. Vzhledem k početní menšině v zastupitelstvu se nám nepodařilo přimět vedení města, aby aktivně řešilo problematiku ovzduší.

Martin Juroška, KSČM:

Možnosti prosadit naše návrhy jsou omezené, přesto se nám něco podařilo. Například pravidelné zveřejňování věcí, které budou projednávány zastupitelstvem, na internetu.

Z koaličních návrhů jsme podpořili třeba bezplatnou MHD v období smogu, i když jsme upozorňovali na skutečnost, že takto koncipovaná akce bude mít jen malé efekty. Bezplatná MHD může mít pozitivní dopad na kvalitu ovzduší, systém by však musel být jiný. Chválíme některé aktivity koalice v oblasti životního prostředí – větší frekvence čištění komunikací.

Mohl by být ale zvýšen tlak na efektivní činnost kontrolních orgánů státní správy, například při zajištění kontroly prací při likvidaci lagun. V oblasti hospodaření města jsme měli největší výhrady ke spěchu při privatizaci společnosti Ekova a také k nepříliš efektivním způsobům zadávání některých zakázek, kdy není vybírán nejlevnější dodavatel, ale nejlevnější z vylosovaných dodavatelů, což se může městu prodražit.

Aleš Juchelka, TOP 09

V zastupitelstvu nově zasedly dva subjekty, jeden z nich je TOP 09. Vlády se však díky volebnímu výsledku ujala opět koalice ČSSD a ODS, která si i přes rozdílné programy hoví ve vedení města již druhé volební období, a pokračuje tak v politice, jejíž vize lze jen těžko definovat. Možná i proto, že žádná skutečná vize není, nebo proto, že není dostatečně vysvětlována.

Pokud vedení města neví, kam Ostrava směřuje, těžko s tím ztotožní své občany. Potom se stává, že některé body, o kterých se hlasuje, jsou dosti nekoncepční. To se nám jeví třeba u rozdělení dopravního podniku a hledání strategického partnera pro ani ne rok trvající Ekovu. Ptáme se proč a hlavně proč tak rychle?

Pokud jde o práci „Topky“, musím se spíše zaměřit na práci ve výborech a komisích, kde je zastoupena. Například v rámci kontrolního výboru jsme projednávali od střetu zájmů po stížnosti občanů na vedení města a navrhli i několik praktických řešení. Pravda však je, že se svými hlasy můžeme na vedení města pouze vyvářet tlak a ptát se. Zůstáváme i nadále konstruktivní opozicí.

Související články:Jak vidí prvních sto dnů náměstci primátora?

Konec hájení: jak si zatím stojí nové vedení radnice?

100 dnů vlády očima opozice