Jak to začalo

Na sociálních sítích se objevilo video, které zachytilo zásah Policie ČR a zdravotnické záchranné služby u Anenského podjezdu v Pardubicích. Mezi romskou populací se šíří jako lavina videa, která poukazují na konflikt mezi Ukrajinci a Romy.

Romové na sociálních sítích vyzývají k cestě do Pardubic. Sraz v neděli v 11 až 11.30 hodin na pardubickém nádraží.

"Poslední jízda" z Krnova do Úvalna, 1. července 2023. Pietní akcí za mladého motorkáře, kteří tragicky zahynul při dopravní nehodě u Červeného Dvora. 1. 7. 2023
VIDEO: Motorkáři uctili tragicky zesnulého kamaráda poslední jízdou

Policie potvrdila, že v sobotu krátce před devátou večer zasahovala v Anenské ulici v Pardubicích u potyčky několika osob. Na místě bylo asi 18 lidí, kteří se vzájemně fyzicky napadali. Jeden z účastníků při potyčce utrpěl poranění v obličeji, se kterým byl převezen do nemocnice na ošetření.

Neděle dopoledne

V neděli v jedenáct hodin se před hlavním nádražím v Pardubicích začínají scházet Romové, na místě jsou i zbrojení policisté. Policie žádá aktéry, aby již nedocházelo k další eskalaci konfliktu, násilí nebo jinému protiprávnímu jednání.

„Bojujeme za naše děti a vnoučata. Bojíme se, pod okny nám hajlovali. Bojujeme i za vás, nechceme násilí," to jsou hesla, která zaznívají před pardubickým nádražím. Na místě byly v jedenáct hodin desítky Romů. Promlouvají i mikrofonem. Dav se postupně zvětšuje.

Na Svinovských mostech se uskutečnila další velká policejní razie, středa 7. června 2023.
Policisté a strážníci ve velkém „čistí“ Ostravu. Razie budou pokračovat

„Jsme v otevřené válce. Z Ukrajiny sem přišli lidi, které nikdo neprověřoval. Bojíme se, ale bát byste se měli i vy," sdělil Deníku jeden z protestujících mužů.

„V Brně jsme si říkali, že to byl ojedinělý konflikt, ale tohle už znamená válku. Dneska se sejdou zástupci klanů, nejen z Pardubic, ale jedou sem i z jiných měst. Budeme vytvářet domobrany. Policie ví kulový, co se děje, tak se musíme bránit sami. Oni nic nesvedou, to musí vláda,” dodal muž.

Zahájení posunuto

Protestní demonstrace byla z 11. hodiny odložena na brzké odpoledne, protože hlavní organizátor akce David Mezei mířil na akci až z Ostravy a dřív to nestíhá. Okolo dvou stovek Romů se ale u pardubického nádraží sešlo už před polednem.

Vodopád Kamieńczyka
Tip na výlet. Polské pohraničí láká na malebné vodopády

Podle informací Deníku od některých demonstrantů se shromáždění nebude posouvat dál do centra města. „Budeme tady a budeme mluvit o tom, co dál,” dodal muž, který nesdělil své jméno.

Na místě hlídkují skupinky ozbrojených policistů. Situaci bedlivě sledují, ale zatím nemuseli zasahovat u žádné potyčky. Protestující Romové, ale i zástupci majority, postávají v hloučcích před vchodem do hlavního nádraží, debatují a dávají rozhovory přítomným novinářům. „Řekněte to, řekněte, co si myslíte, nikdo jiný to za nás neřekne,” vyzývají se navzájem.

Výpověď přítelkyně napadeného muže ZDE: 

Zdroj: Kateřina Chládková

Po druhé hodině odpoledne se vydali účastníci demonstrace od pardubického nádraží na místo, kde došlo k potyčce, tedy do Anenské ulice v Pardubicích.  Průvod doprovází policejní těžkooděnci.

Před třetí hodinou dorazil průvod k podchodu v Anenské ulici, kde došlo v sobotu k incidentu. Není známo, kolik lidí přesně se na pardubické demonstraci sešlo, ale hovoří se o tisícovce účastníků.

Po třetí hodině se dav postupně rozešel. Na místě po celou dobu hlídkovalo policejní komando, ale k vyhrocení situace nedošlo. 

Po bitce jeden zraněný

Policie v neděli dopoledne potvrdila, že v sobotu krátce před devátou večer vyjíždělo hned několik policejních hlídek do Anenské ulice v Pardubicích, kde mělo docházet k potyčce několika osob. Po příjezdu policistů se na místě nacházelo asi 18 lidí, kteří se vzájemně fyzicky napadali.

Snímky z ulice v Karviné-Novém Městě, kde sociální pracovníci prováděli v červnu 2023 za asistence strážníků kontrolu v některých bytech.
Kontroly bytů v problémové čtvrti? Příspěvek strážníků sklidil kritiku

„Policistům se podařilo vyhrocenou situaci po chvíli uklidnit a obě skupiny od sebe rozdělit. Jeden z účastníků při potyčce utrpěl poranění v obličeji, se kterým byl převezen do nemocnice na ošetření. Tři osoby policisté na místě zajistili a převezli na policejní služebnu," uvedla tisková mluvčí Policie Pardubického kraje Markéta Janovská.

Policisté v současné době provádějí výslechy osob a další potřebné úkony, aby zjistili, co bylo motivem konfliktu a také co přesně se na místě stalo. Tyto informace budou pro policisty klíčové pro finální stanovení právní kvalifikace.

Zdroj: Kateřina Chládková

„Současně jsme v souvislosti s touto událostí na sociálních sítích zaznamenali určité výzvy a svolávání. Touto cestou bychom chtěli požádat aktéry o to, aby v této souvislosti již nedocházelo k další eskalaci konfliktu, násilí nebo jinému protiprávnímu jednání. Policie celou situaci nadále monitoruje. Aktuálně činíme kroky, abychom se hned v pondělí sešli s dotčenými a dalšími kompetentními subjekty a mohli celou situaci co nejdříve vyřešit," dodala Janovská.

Někteří Romové vyzývají k cestě do Pardubic, ale zároveň se na sítích objevují i hlasy proti nepovolené demonstraci. 

Problémy po napadení v Brně

Vyhrocené vztahy mezi Romy a Ukrajinci řešili policisté v červnu v Brně. Problémy vyvolala potyčka v Bystrci, v jejímž důsledku zemřel mladý Rom. Třiadvacetiletý mladík po převozu do nemocnice podlehl bodnořezným poraněním, která mu měl v důsledku předchozího konfliktu způsobit cizinec z Ukrajiny.