Podle aktivisty Kumara Vishwanathana z občanského sdružení Vzájemné soužití, který obyvatelům zchátralých domů pomáhá. Vodu do ghetta vozí cisterna, protože vodárny dodávky před 18 dny kvůli dluhům zastavily.

Zaplacení cisterny s vodou se od té doby řeší ze dne na den. Zpočátku ji platil podnikatel Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží deset domů patří, pak sdružení Vzájemné soužití i další organizace. V pondělí byli lidé v Přednádraží bez vody úplně, protože cisternu nikdo nezaplatil. Obyvatelé kvůli tomu dělali i sbírku.

„Díky lidem a sponzorům se situace trošku zlepšila. Na čtyři dny máme vodu zajištěnou," řekl Vishwanathan. Uvedl, že dnes cisternu zaplatilo Vzájemné soužití, na další dva dny zahraniční lektor. „Potom volala paní z Ostravy, měla hrozně milý hlas, říkala, že se jí nelíbí, co se tady děje, a chtěla nám vyjádřit podporu. Tak nám přispěla na další cisternu," řekl Vishwanathan.

Jedna cisterna stojí zhruba 1360 korun. Má obsah osm metrů krychlových, ale ne vždy lidé vypotřebují všechnu vodu za den. „O víkendech je cisterna dražší," řekl Vishwanathan.

Stavební úřad více než před týdnem nařídil lidem, aby se z domů vystěhovali. Budovy jsou podle úředníků životu nebezpečné. Obyvatelé odmítli nabídku na stěhování do ubytoven, které jsou podle nich příliš drahé, a domy neopustili. Žije tam dál okolo 140 lidí, mezi nimiž je mnoho dětí. Úřad kvůli tomu podal žádost o soudní vystěhování, zabývá se jí Okresní soud v Ostravě-Porubě.

Úředníci také nařídili majiteli, aby do 15 dnů zboural dům číslo, který je v nejhorším stavu. Roztočil uvedl, že se rozhodne až na základě oponentního posudku, který si nechává vypracovat.