VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové nemají žádnou zodpovědnost, jen nároky

OSTRAVA - „Co tu robiš, gadžo? Tys nás přišel kamerovat?“ ptá se našeho fotografa malý romský chlapec, sotva vystoupíme zauta vostravské kolonii Bedřiška. Naše návštěva způsobí mezi zdejšími dětmi povyk. Je jich tady, jak se říká, jako smetí.

1.8.2007
SDÍLEJ:

KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ. Bílé a romské děti si spolu hrají ve frýdecko-místecké ulici Míru. Barvu pleti přitom, zdá se, neřeší.Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Pobíhají kolem nás, pokřikují, jejich slovník není zrovna nejslušnější. Rodiče na zápražích finských domků to vše lhostejně sledují. Jsme jim ukradeni, stejně jako aktivity jejich ratolestí.

Právě malí Romové jsou podle místních bílých starousedlíků největší problém lokality, která kdysi bývávala ukázkovým místem kživotu. „Bylo to tu nádherné, jako vráji. Jako dítě jsem zde sám sadil stromy. A teď jde malý cikán po ulici se sekyrou vruce a začne je kácet. Když se ho zeptám proč, tak jen odsekne: ,Co se staráš?’,“ přibližuje situaci vzastrčené části ostravského obvodu Mariánské Hory sedmapadesátiletý Petr Sklenařík.

O tom, jakým způsobem zdejší romské rodiny žijí, svědčí i ukázková historka, kterou nám vzápětí povyprávěl: „Když je termín vyplácení sociálních dávek, tak to tady vypadá jako někde vLas Vegas. Jezdí tady jeden taxík za druhým, dělají se obří nákupy,“ povídá Sklenařík a dále pokračuje: „Týden nato přijde romský kluk za svou matkou a řekne: ,Mamo, dej mi oplatek.‘ ,Nemám, běž si ukrást,‘ odpoví mu ona. No a za chvíli už toho malého haranta přivážejí policajti odněkud zKauflandu,“ dokončuje pointu muž, který obývá jeden ze zdejších finských domků už od narození.

I proto, že vBedřišce vyrostl, jej mrzí, že Romové dostali dobré bydlení a teď ho devastují. „Nemají žádnou zodpovědnost, jen nároky. ,Dej, já to musím mít,’ to je jediné, co umějí říci. Já nejsem rasista a minimálně polovinu znich považuji za dobré lidi, ale pravidla by měli dodržovat všichni. Až pak budeme moci vedle sebe vpoklidu žít,“ tvrdí Petr Sklenařík.

Závěrem pak ještě dodává, že jemu je jedno, kdo právě sedí na radnici. Jen chce, aby byl vtéto kolonii obklopené zelení pořádek. „Jenže problém je vtom, že na každého není brán stejný metr. Kdybych něco udělal já, byl bych potrestán. Když něco udělají oni, tak se lehce vymluví na to, že jim není patnáct let. Nikdo už však nevidí, že děti kradou a za rohem na ně čeká máma, která jen shrábne peníze. Bedřišce by pomohlo, kdyby se tady udělala stálá policejní služebna.“

Mohou žít Romové s bílými pospolu?

OSTRAVA - Poničené domy, kolem nich nepořádek. Vněm mumraj hlasitě i vulgárně povykujících dětí, jejichž rodiče zatím posedávají nerušeně na ošuntělých židličkách pod okny svých příbytků. Nepracují, klábosí a popíjejí kafíčko. Nikdo nic neřeší…

Toto je „idylický“ obrázek, který může spatřit každý, kdo se vydá do míst převážně obývaných Romy. Nejen vMoravskoslezském kraji je těchto lokalit bezpočet. Žijí vnich sice i bílí, kolem krku si však se svými snědšími sousedy většinou nepadají.

Proč? Vydali jsme se do několika takových míst, abychom zjistili, zda je soužití Romů sbílými možné. Ptali jsme se na radnicích, co všechno dělají proto, aby vdaných lokalitách panoval pořádek. Zda a jak integraci podporují a pomáhají jí.

Naše zjištění? Ať se představitelé měst či obcí, stejně jako občanská sdružení, snaží sebevíce, udělat zmíst, kde žijí zmiňované dvě skupiny obyvatel vedle sebe, příjemné místo kživotu, je asi nemožné. Výjimkou je, zdá se, před pěti lety vybudovaná Vesnička soužití vOstravě. Ani zdejší život však není harmonický. I zde lidé narážejí na problémy, které je trápí, a kvůli nimž by se snad i raději odstěhovali jinam.

Kreálnosti pokojného soužití Romů s bílými se Deníku na základě svých zkušeností vyjádřil například Vladimír Horváth, vedoucí frýdecko-místecké pobočky Společenství Romů na Moravě. Ta se angažuje mimo jiné ve zdejší osadě na ulici Míru.

„Stále se hovoří o integraci, ale sami Romové to slovo nechápou. My i město se snažíme jim všemožně pomáhat, ale oni jen málokdy přistoupí na nějaká pravidla. Věnujeme se dětem, vymýšlíme pro ně nejrůznější aktivity, ale osada Míru stále patří mezi lokality, kde bohužel organizovaná mládež ničí ploty, krade ovoce a zeleninu z místních zahrádek a vneposlední řadě se chová agresivně,“ nastínil situaci v romsko-bíle lokalitě Horváth.

„O služebně městské police se vBedřišce zatím konkrétně neuvažovalo, protože tam na ni není prostor. Podle připravované studie na změny v této oblasti by se však kromě nových řadových domků či komunitního centra počítalo i smístem pro strážníky. Zatím tady je zvýšený dozor a pochůzkáři tuto lokalitu navštěvují ve dne vnoci. Aktuální je teď naše snaha vytipovat zmístních několik lidí, kteří by vytvořili pracovní četu, jež by se zde starala o úklid. Soužití tady ale podle mě bude problematické do té doby, dokud budou malí Romové pobíhat po ulic a nadávat bílým sousedům těmi nejsprostšími výrazy.“

Liana Janáčková, senátorka a traostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky

Letní přistěhovalci zvýšili kriminalitu

FRÝDEK-MÍSTEK - „Je to tady čím dál horší. Naše soužití nemůže fungovat, protože cikáni nám všechno zničí a nikdo nám nic neopraví. Ze své zahrádky ty malé zloděje vyháním pětkrát denně. Musela jsem taky pokácet třešeň, protože se mi po jejích větvích dostávali přes okno až do bytu. Každý jich už má plné zuby,“ horlila na soužití sRomy vulici Míru důchodkyně, která nechtěla zveřejnit své jméno. Bála se totiž, že za její slova by ji romští sousedé minimálně přišli rozmlátit okna.

Teď přes léto se podle ní soužití vosadě vyhrocuje nejvíce. Důvodem je to, že za Romskými obyvateli přijelo takzvaně na prázdniny mnoho příbuzných. Bílí starousedlíci tak byli nuceni dokonce sepsat petici, ve které si stěžují na vykrádání kůlen či devastaci zahrádek.

Město a také Společenství Romů na Moravě přitom vtéto oblasti vyvíjí řadu aktivit, aby se situace spíše zlepšovala. Vmístním komunitním centru probíhají kroužky pro děti. Dospělí mohou využít poradenských služeb, které by jim měly pomoci vyřešit problémy sbydlením či s prací.

Primátorka Eva Richtrová dokonce zná podle svých slov takřka každého Roma vtéto lokalitě jménem. „Chodím tam často a mluvím snimi. Mezi romskými a bílými starousedlíky zásadní problém nevnímám. Horší je to stěmi nově příchozími, kteří přijedou vlétě za svou rodinou na návštěvu,“ sdělila primátorka, podle které může soužití obou skupin obyvatel fungovat, když se vdaném místě zavedou určitá opatření.

Jaká? Důležitá je zejména práce sromskými dětmi, které by se měly naučit věci, jež zdomů neznají. O tom, co dalšího by se mělo pro zlepšení situace vulici Míru udělat, pak diskutovala primátorka spolu se zástupci Společenství Romů, jakožto i spolicií a tamními lidmi na společné schůzce.

„Chtěli bychom vtéto lokalitě instalovat osvětlení, které reaguje na pohyb a současně je odolné proti devastaci. Dále by pak měli docházet do tohoto místa sociální pracovníci, kteří by dětem vysvětlili, že například hromosvod není houpačka. Občas bychom také mohli uspořádat brigádu na velký úklid,“ nastínila plány na zklidnění ulice Míru primátorka Frýdku-Místku.

A jak se vlastně vtéto lokalitě žije vedle bílých sousedů Romům? „Známe se snimi a nemáme spolu problémy. Špatné to je jen stěmi našimi byty. Někteří žijou vhrozné bídě,“ přidal svůj pohled na kolorit osady Míru dospělý Rom, který také nechtěl uveřejnit své jméno.

Malý domek stojící uprostřed osady Míru slouží jako umývárny a prádelna. Místní obyvatelé tam mohou vykonat hygienu svého těla a očistu svého šatstva za mírný poplatek. Dostanou účtenku, kterou jim pak proplatí na sociálce. Mít tekoucí teplou vodu přímo ve svých domovech totiž nechtějí. Stoupla by jim kategorie bytu a tím by se i zvedl nájem, který už tak platí horko těžko…

Zažívá Vesnička soužití úpadek?

OSTRAVA - Klid. I zde si spolu děti hrají před domy, i zde jejich rodiče sedí na zápraží a popíjejí kafíčko, ale oproti jiným místům obývaných také Romy je zde nebývalý klid. Přijeli jsme do Vesničky soužití, která vznikla pro sociálně slabší oběti ničivých povodní zroku 1997 před pěti lety vOstravě-Muglinově.
Na první pohled máme před sebou obrázek jako vystřižený zčasopisu o harmonickém bydlení. Řadové domky vypadají udržovaně, na zahrádkách před nimi jsou upravené záhonky květin. Nikde odpadky, okapy či střešní krytina také nejsou rozkradeny. Zdání ale možná klame, dozvídáme za pár okamžiků od místních obyvatel.
„Na první pohled to tady vypadá harmonicky, ale není to tak. Se sousedy si rozumíme, i když dříve i tyto vztahy bývaly lepší. Hlavně se ale vedení vesničky o nic nestará. Děcka si nemají kde hrát, nekosí se tráva, kontejnery tady nepřivážejí. Platíme nájemné, a nedostáváme za to žádné služby,“ postěžovala si na současný život ve vesničce romská matka, která nechtěla zveřejnit své jméno.
Vanonymitě chtěla zůstat i další, tentokrát bílá matka, která také nepěla na Vesničku soužití zrovna chválu. „Žijeme tady ve smradu, protože žumpa není stavěná na tolik domků. Tráva se tady neseká, a tak děti mají klíšťata. Pro ty malé se toho slíbilo hodně, ale vjediném pískovišti je nachc… a nasr… Současné vedení knám přitom má chování řeznického psa,“ kritizovala ještě ostřejšími slovy situaci ve vesničce žena středního věku.
A co ještě říkají o životě ve Vesničce soužití její na první pohled spokojeni obyvatelé? „Kvalita bydlení tady klesá, ale ne kvůli nájemníkům. Je to projekt, který má spíše někomu vydělávat, než aby se zde dbalo na lidi. Kdysi nám ukazovali faktury, za co se tady utrácí, dnes už to nedělají. Je možné, aby žili vedle sebe Romové a bílí, ale musejí obě strany chtít. Tady to funguje možná proto, že sem nenastěhovali ty nejhorší případy,“ zaznívalo zjejich rozhořčených úst.
Podle Miroslava Hodečka, současného vedoucího Vesničky soužití, se však tato kritická slova nezakládají tak úplně na pravdě. „Nastalo dost personálních změn. Po čtyřech letech skončil správce i vedoucí sociálního programu a musí se začít znovu,“ přiznal Hodeček, ale dál vysvětlil: „Pro děti se tady toho dělá dost. Vždyť většinu financí nás stojí programy právě pro nejmenší. Normální populace nemá takový servis, jaký je zde. Dokonce těchto aktivit využívají i děti zokolí.“
Nespokojenost podle jeho mínění pramení od lidí, kteří mají problémy splněním svých závazků. „Někteří mají dluhy na nájemném, takže jsme jim udělali splátkový kalendář. Nejhorší je, že si na splácení berou další půjčky a vyrážejí tak klín klínem. Snažíme se to snimi řešit a včas to podchytit,“ uvedl dále Hodeček a dodal, že rasistické problémy či krádeže vesničku netrápí.
„Možná je to tím, že se zdejší obyvatelé podíleli na výstavbě, a berou to tak tady za své. Váží si toho, a tím pádem to ani neničí. Podle mého názoru se za pět let ukázalo, že model Vesničky soužití je funkční,“ přidal závěrem pohled na možnost soužití Romů a bílých Miroslav Hodeček.

Mohou žít Romové a bílí vedle sebe? Co si o problematice tohoto soužití myslíte? Pište na e-mail: martin.pleva@denik.cz

1.8.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč Mechanici a opraváři nákladních automobilů Mechanik/čka strojírenských a lesních strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Moravská Ostrava, Kontakt e-mailem., , Preventivní kontroly a údržba strojů, vysokozdvižných vozíků, traktorů., Činnosti spojené s opravou strojů. Diagnostika závad a opravy., , Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, - Vyučení v oboru - opravář/mechanik strojů, , Výhodou bude, pokud budete umět:, - Praxe v oboru vítána., - Praxe v obsluze stavebních strojů., - ŘP sk. B, C. T s praxí, oprávnění na VZV, - Manuální zručnost, samostatnost, pečlivost, spolehlivost, bezúhonnost, flexibilita., , Co vám můžeme nabídnout:, - platové ohodnocení dle praxe a zkušeností,, - závodní stravování,, - zaměstnání v kmenovém stavu,, - práci ve stabilní společnosti,, - práce na HPP ve 1 a 2 směnném provozu,, - po zapracování příspěvek k 13. a 14. platu.. Pracoviště: Ostravské opravny a strojírny, s.r.o., Na Valše, č.p. 237, 702 00 Ostrava 2. Informace: Barbora Dostálová, +420 596 172 214. Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Specialista/tka kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava , Brandlova 1243/8, Kontakt: V případě zájmu o danou pozici zasílejte své životopisy spolu, s motivačním dopisem na e-mail: kariera@rph.agel.cz, do předmětu e-mailu , uveďte název pozice "Specialista kvality", Telefonní kontakt: Ing. Lenka Molatová, personalista a mzdový účetní, +420 702 057 368, , Odborné činnosti:, V rámci oddělení kvality a řízení rizik bude pracovat pod vedení a dle pokynů představitele managementu kvality:, - Koordinace tvorby, zavádění a udržování procesů a řídící dokumentace napříč organizací, - Tvorba a revize směrnic podle standardů systému kvality, - Monitoring a reporting systému managementu kvality, - Analýza a optimalizace procesů vzhledem ke zjištěnému stavu a novým požadavkům, - Dohled nad legislativní shodou procesů a poskytovaných služeb, - Spolupráce napříč organizací při prevenci a řešení problémů, - Provádění interních auditů, účast při externích auditech, , Požadujeme:, Kvalifikační předpoklady:, - Střední nebo vysokoškolské vzdělání, - Praktická znalost systému managementu kvality dle ISO 9001 a/nebo zkušenost se zajišťováním kvality v oblasti lékárenství (zdravotnictví), - Zkušenost s prováděním interních auditů výhodou, - Uživatelská práce na PC samozřejmostí (MS Office), - Samostatnost, rozhodnost a týmový duch, - Smysl pro detail, ochota učit se novým věcem, - ŘP skupiny B, ochota k pracovním cestám (v rámci ČR), , Nabízíme:, - Zázemí silné a dynamicky se rozvíjející společnosti, - Práci v malém a přátelském kolektivu, - Moderní pracovní prostředí, - Propracovaný systém firemních benefitů (5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, penzijní a životní pojištění …), - Podpora dalšího vzdělávání a profesního růstu, - Mobilní telefon, notebook, , Platové podmínky:, - Dohodou, - Individuální přístup, nabídka zajímavého finančního ohodnocení, , Nástup:, - ihned nebo dle dohody, , Více informací o společnosti a Zásady zpracování osobních údajů při výběrovém řízení na volnou pracovní pozici najdete na, www.agel.cz popř. na repharm.agel.cz, , Benefity: 5 týdnů dovolené, stravenky, zaměstnanecké výhody, penzijní a životní pojištění.... Pracoviště: Repharm a.s., Brandlova, č.p. 1243, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lenka Molatová, kariera@rph.agel.cz. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Výškovická 122, Ostrava - Zábřeh, Kontakt: telefonicky od 10:00 do 14:00 nebo e-mailem, , Příjemné vystupování při poskytování informacích o ubytování a ostatních službách zákazníkům včetně informacích o cenách poskytovaných služeb. Obsluha běžné kancelářské techniky (tiskárna, kopírka atd..) Požadujeme dobrou znalost PC (MS Word i Excel). Cizí jazyk výhodou, ne však podmínkou. , Nepřetržitý provoz, pracovní poměr od: 01.12.2018, mzda: až 105,-/hodina. Pracoviště: Real & hotel dmh s.r.o.;, Výškovická, č.p. 2498, 700 30 Ostrava 30. Informace: Alena Radová, +420 596 796 111. Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 30 000 Kč Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka v oboru oftalmologie. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Ke Kamenině 356/15, Ostrava - Hrušov, Kontakt: osobně po předchozí domluvě na adrese pracoviště, , Požadujeme:, - odborná a zdravotní způsobilost podle zákona č. 95/2004 Sb., - praxe v oboru oftalmologie, - vstřícný přístup k pacientům, - testní bezúhonnost, - pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, , Zaměstnanecké výhody: práce na plný pracovní úvazek v nadstandardním prostředí špičkově vybaveného pracoviště, dobré platové podmínky.. Pracoviště: Gemini oční klinika a. s., Ke Kamenině, č.p. 356, 711 00 Ostrava 11. Informace: Martin Hyroš, +420 730 873 103.

Ilustrační foto.

Pozor na medvěda, varoval ostravický obecní úřad

Ředitel školy vysvětluje rodičům, že má opravdu svázané ruce, může jen posílat hlášení na policii, sociálku… Jako řešení navrhuje tlak na poslance na změnu školského zákona.
2 3

Inkluze v praxi: Ředitel školy prosí o radu, jak dostat nezvedence pryč!

Nový termín! Po prodloužené Rudné se má jezdit v létě 2020

Ledy tají? Jednání Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Moravskoslezského kraje a Dušana Richtára, který dostavbu klíčového tahu roky bojkotuje, prý spějí ke zdárnému konci. Spory mají utichnout do konce roku a pak hurá stavět!

Zákeřný útok zanechá následky do konce života

Když letos na jaře paní Jiřina (70 let) krátce před polednem procházela ulicí Ruskou v Ostravě-Vítkovicích, netušila, že se jí za několik sekund změní život.

Řidiči, pozor! Za nesprávné použití mlhovek hrozí i pokuta

Když mají být zapnuté, nesvítí, když jich není zapotřebí, září jako lampionový průvod. Řeč je o mlhovkách, s jejichž používáním má problémy mnoho motoristů. Zejména v tomto období smogu, mlh, deště a očekávaného sněžení jde o otázku více než aktuální.  

V Ostravě startuje cestovatelsko-hudební festival Podzimní Ozvěny

Více než 60 cestopisných přednášek z celého světa, besed, filmů, workshopů a koncertů nabídne již 17. ročník cestovatelsko-hudebního festivalu OZVĚNY, který ve čtvrtek začíná v Ostravě. Několikadenní program uzavře v pondělí 19. listopadu recitál folkové legendy Jaroslava Samsona Lenka.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT